Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Verdiği Desteği Sorguluyor

25.10.2013 12:00
ABD istihbaratı ile ilgili makale ve yorumlarıyla dikkat çeken Foreign Policy Journal yazarlarından Franklin Lamb ilginç bir iddiada bulunuyor.

Obama yönetimi toplam 16 istihbarat departmanlarına sordurarak US Intelligence Community’ye bir rapor hazırlatmış. Raporun ismi ilginç:  İsrail sonrası bir Orta-Doğu için hazır olmak. 82 sayfalık raporda vurgulanan ana tema, ABD’nin dış politikada yer yer İsrail’e verdiği destek yüzünden kendi çıkarlarına aykırı hareket etmek zorunda kalmış olması. FBI ve CIA gibi istihbarat birimleri de aynı fikirde gözüküyorlar, rapora göre.

Özellikle batı Şeria’daki 700.000 illegal yerleşimci problemi yüzünden İsrail’in gittikçe yalnızlaştığını, Arap baharı devrimleri sonucunda Arap toplumlarının sesini daha çok yükselteceği, bütün bu gelişmelerin sonucunda ABD’nin uluslar arası arenalarda İsrail’i savunmasını çok zorlaşacağı belirtilmiş raporda.

Şimdiye kadar ABD’nin Çin ile ilgili dış siyaset hamlelerinden biz de benzer bir sonuç çıkarmıştık ama bu kadar bariz bildirgeleri olan bir rapora şaşırıyoruz.

Belki de bu Obama’yı kongrede “İsrail dostu olmamakla” suçlamak için bazı senatörlerin “ekmeğine yağ süren” bir rapor olabilir bu, bakalım ABD medyası bu rapora nasıl tepki verecek.

Böyle sızan raporları bilemeyiz ama ABD kamuoyu zaten İsrail’e desteği sorguluyor. İşte aşağıdaki reklam panosu: “Kongre’ye söyleyin, paramızı vatanımızda harcayalım, İsrail ordusuna değil” Demek ki bazı ABD’li stklar zaten bu durumdan rahatsız.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri