Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de siyahi devlet çağrısı

12.07.2016 15:22
ABD'de iki siyahi vatandaşın polisler tarafından vurularak öldürülmesi sonrası başta Dallas olmak üzere onlarca şehirde başlayan protestolar, Dallas'ta 5 beyaz polisin bir siyahi keskin nişancı tarafından hedef alınıp vurulması sonrası zirveye tırmandı...

Dünya Bülteni'nin aktardığı habere göre Siyahi silahlı milis grubu Yeni Kara Panterler'in lideri Babu Omowale, siyahilere 'güney eyaletlerine göç etme' çağrısında bulundu. Omowale'ye göre siyahlar böylece "devlet içinde devlet" kurabilecek ABD'de beyaz polislerin siyahları öldürme olaylarına tepkiler dinmezken ülkenin bir iç savaşa sürüklenip bölünme korkusunu körükleyen bir açıklama geldi.

"GÜNEYE GÖÇ EDİP EKONOMİLERİNİ ELE GEÇİRMELİYİZ"

Siyah haklarını savunmak için kurulan milis grup Yeni Kara Panterler'in lideri Omowale, bir New York radyosuna verdiği demeçte, "(Siyahlar olarak) Louisiana, Mississippi, Güney Carolina, Alabama ve Georgia eyaletlerine geri göç başlatmalı ve bu eyaletlerin ekonomisini ele geçirmeliyiz. Habertürk'ün haberine göre, siyahlar gelince beyazlar çıkacaktır. Bu bizim için o kadar güç süreç değil. Böylece ülke içinde kendi ülkemize sahip olabiliriz" görüşünü savundu.

"TAMAMEN KOPAMAYIZ"

Kara Panter Partisi kurucusu ve P. Newton Silah Kulübü'nün de kurucuları arasında bulunan Omowale, "ABD'den tamamen kopmanın mümkün olmadığının farkındayız. Ama toprağımız, kendi kasabalarımız ve kurallarımız olabilir. Bunlar süreç içinde sağlanır. Siyahların kazandığı paraları kontrol altına alabiliriz. Toplumumuzun siyasetini yönlendirebiliriz. Eğitim müfredatımıza biz karar verebiliriz. Çocuklarımıza ABD tarihinde siyahilerin yerini doğru biçimde aktarabiliriz" dedi.

Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
Çok geç kaldılar
ömer adil
ABD Ortadoğuda her kavme her ırka her köye bir devlet kurulması için çabalamıyor mu? E, koca AMERİKADA BU KADAR SİYAHIN niye bir devleti yok? Siyahlar geç b,le kaldılar. Türkiye olarak Amerika Zenci devletini desteklemeliyiz.
13 Temmuz 2016 Çarşamba 00:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri