Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de siyahilere göç çağrısı

12.07.2016 12:20
ABD’de siyah silahlı milis grubu Yeni Kara Panterler’in lideri Babu Omowale, siyahilere ‘güney eyaletlerine göç etme’ çağrısında bulundu.

ABD’de beyaz polislerin siyahları öldürme olaylarına tepkiler dinmezken, ülkenin bir iç savaşa sürüklenip bölünme korkusunu körükleyen bir açıklama geldi.

"EYALETLERİN EKONOMİSİNİ ELE GEÇİRMELİYİZ"
Siyah haklarını savunmak için kurulan milis grup Yeni Kara Panterler’in lideri Omowale, bir New York radyosuna verdiği demeçte, “(Siyahlar olarak) Louisiana, Mississippi, Güney Carolina, Alabama ve Georgia eyaletlerine geri göç baş- latmalı ve bu eyaletlerin ekonomisini ele geçirmeliyiz.

"KENDİ ÜLKEMİZE SAHİP OLABİLİRİZ"
Siyahlar gelince beyazlar çıkacaktır. Bu bizim için o kadar güç süreç değil. Böylece ülke içinde kendi ülkemize sahip olabiliriz” dedi.

abd_4123.jpg

"KENDİ KASABALARIMIZ VE KURALLARIMIZ.."
Kara Panter Partisi kurucusu ve P. Newton Silah Kulübü’nün de kurucuları arasında bulunan Omowale, “ABD’den tamamen kopmanın mümkün olmadığının farkındayız. Ama toprağımız, kendi kasabalarımız ve kurallarımız olabilir. Bunlar süreç içinde sağlanır. Siyahların kazandığı paraları kontrol altına alabiliriz. Toplumumuzun siyasetini yönlendirebiliriz. Eğitim müfredatımıza biz karar verebiliriz. Çocuklarımıza ABD tarihinde siyahilerin yerini doğru biçimde aktarabiliriz” dedi.

abd_5003.jpg

AMERİKA'DA İÇ SAVAŞ KORKUSU
ABD’de yaşanan ırkçı gerilim, ülkede iç savaş korkusu yaratıyor. ABD basınında ülkenin ayrışmaya gidebileceğine yönelik uyarılar artıyor.

abd_9631.jpg

 

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri