Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'DE SON SEÇİM ANKETLERİ?

06.11.2012 11:18
ABD'de artık söz halkta. Seçimlere saatler kaldı. Peki son ankette kim önde gidiyor?

Kamuoyu yoklamalarına göre Demokrat Başkan Obama ile Cumhuriyetçi Romney'in en fazla dikkat kesilecekleri 8 kararsız eyalet var. Bunlar Florida, Ohio, Wisconsin, Pennsylvania, Virginia, Colorado, Nevada ile New Hampshire geliyor. Her ne kadar Kuzey Carolina için Başkan Obama'nın seçimi kazanacağı Demokratlar tarafından iddia edilse de anketler sonucun Romney lehine olacağını gösteriyor.

Hufftingtonpost haber portalının anket sonuçlarının genel ortalamasından elde ettiği rakamalara göre 8 kararsız eyalette son kamuoyu yoklama sonuçları şöyle;

New Hampshire yüzde 49 Obama derken yüzde 47'lik bir seçmen kitlesi de Romney tercihinde bulanacağını ifade ediyor.

Virginia'da yine Obama rakibinden yüzde 49'a yüzde 47 ile önde gidiyor.

Ohio da ise Başkan Obama yüzde 3 önde (49-46).

Wisconsin'de Obama yüzde 50'e 46,

Pennsylvania'da yine Başkan yüzde 50'e 44 önde görünüyor.

Colorado'da ise Obama rakibinden bir puan önde ve anket sonuçları Başkan'ın yüzde 48'e 47 ile zafere ulaşacağını tahmin ediyor.

Nevada'da ise anketlere göre seçimin sonunda yine Obama gülecek. Nevada'da anketler yüzde 50'e 47'i Başkan'ı önde gösteriyor.

FLORİDA EYALETİNİN GALİBİ YİNE MAHKEMEDE BELİRLENEBİLİR

Seçimin galibinin belki de mahkemede belirleneceği en kritik eyalet ise Florida olarak görünüyor. Zira erken oy işlemleri bugün başlayan Florida'da Obama ile Romney'in yüzde 48 oy alacağı öngörülüyor. Ancak Obama'nın güçlü olduğu seçim bölgelerinde seçmenlerin oy kullanabilmek için 9 saat beklediği haberleri geliyor. Demokratlar Florida'nın Cumhuriyetçi Vali Rick Scott hakkında kasıtlı olarak Obama'nın çıkacağı sandıkta sıkıntı çıkardığını iddia ederken eyalet yönetimin insanların uzun soluklu beklemesine neden olarak bu sene oy kullanma işlemlerinde yapılan değişiklikleri öne sürüyor.

Eğer büyük bir sürpriz yaşanmaz ise seçimlerde Başkan Obama'nın 281 ila 303 arasında başkanı seçecek olan seçici kurul üyesi kazanacağı ön görülüyor. Ülke genelinde alınan oyları değil, başkan olabilmek için 270 seçici kurulu kazanmak gerekiyor.

cihan 

Bu haber toplam 2466 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri