Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de Trump Vakfı'na bağış yasağı getirildi

04.10.2016 10:29
Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı Donald Trump'a ait Donald J. Trump Vakfı'nın New York eyaletinde bağış toplaması durduruldu.

New York Eyalet Başsavcısı Schneiderman, eylül ayı ortasında Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Trump'ın vakfı hakkında "usülsüzlük" şüphesiyle soruşturma başlatmasının ardından, vakfın eyalet sınırları içinde bağış toplamasını ve yardım etkinliklerine katılmasını durdurma emri verdi.

TRUMP İÇİN İHLAL BİLDİRİMİ YAYINLANDI

Başsavcılık, Trump'ın vakfıyla ilgili, New York yasalarına göre hayır kurumları için gerekli kaydı yaptırmadığı gerekçesiyle "ihlal bildirimi" yayımladı. Bildirimde, "Donald J. Trump Vakfı'nın derhal bağış toplamaya veya New York'taki diğer yardım etkinliklerinde katılmaya son verme" emri yer alıyor.

CLİNTON'DAN TEPKİ

Clinton olayın ardından, "Öyle görünüyor ki Trump neredeyse son 20 yıldır federal gelir vergisi için tek kuruş ödememiş." dedi. Trump'ın değiştirmeyi tahaahüt ettiği hileli ve çarpık sistemin bir temsilcisi olduğunu öne süren Clinton, "Benim ve sizinki gibi milyonlarca çalışkan Amerikaaile adil vergi paylarını öderken, Trump ulusumuza hiçbir katkıda bulunmamışa benziyor." diye konuştu.

DEMOKRAT PARTİLİLERİN İDDİALARI

Başsavcı Schneiderman'ın basın ofisinden yapılan açıklamada cuma günü vakfa bu konuda bir mektup gönderildiği belirtildi. Demokrat Partililer, Trump vakfının 2013'teki seçimlerde Florida Başsavcısı Cumhuriyet Partili Pam Bondi'yi destekleyen siyasi gruba Trump Üniversitesi'ne başlatılacak soruşturmanın engellenmesi karşılığında 25 bin dolar yardımda bulunduğunu iddia ediyordu.

Demokratların iddiaları arasında, Trump'ın 2008'den bu yana kendi vakfına hiçbir bağışta bulunmadığı ve vakfa 20 bin dolara Trump portresi satın aldığı suçlamaları da yer alıyor. Cumhuriyetçi Parti içindeki başkan adaylığı yarışında rakiplerine karşı daha atak görünen Trump'ın, Demokrat Parti'nin Başkan adayı Hillary Clinton'la 26 Eylül'deki ilk Başkanlık televizyon tartışmasından bugüne puan kaybederken, eski güzellik kraliçesi hakkındaki yorumları ve kişisel vergi beyannamesi yüzünden savunmada kaldığı dikkat çekiyor.

Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri