Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de üç bombalı saldırı!

16.04.2013 01:33
ABD'deki maraton koşusunda iki ayrı patlama meydana geldi. Patlamada 2 kişi öldü.

ABD'nin Massachusetts eyaletine bağlı Bostonşehrinde 20 bin kişinin katıldığı maraton koşusuna bombalı saldırı yapıldı.

Patlamalar, Boston maratonun bitiş çizgisine yakın bir bölgede meydana geldi.

YARALILAR SAĞLIK ÇADIRLARINA TAŞINDI

ABD'nin Boston kentindeki maratonun bitiş çizgisi yakınlarında meydana gelen iki ayrı patlamada yaralananların, sporcular için kurulmuş sağlık çadırlarına taşındığı belirtildi.

Patlamaların, maratonun tamamlanmasından yaklaşık 3 saat sonra meydana geldiği belirtilirken, yaralananların sayısına ilişkin bilgi verilmedi.

Yetkililer, birkaç saniye arayla meydana gelen kuvvetli patlamaların nedenini araştırıyor.

YARALI SAYISI 100'DEN FAZLA

ABD'nin Boston kentindeki maraton sırasında meydana gelen patlamalarda 2 kişi öldü, en az 23 kişi yaraladı.

Boston Globe gazetesi, yaralı sayısının 100'den fazla olduğunu duyurdu.

Bugün koşulan ünlü Boston Maratonu'nda yaşanan patlamalar büyük paniğe neden oldu. Bitiş çizgisine yakın bir noktada ard arda gerçekleşen 2 patlamada şu ana kadar 2 kişi öldü. Yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğu bildirildi. polisekipleri, şehirdeki bir kütüphanede de üçüncü bir bomba bulunduğunu, bunun da maratondaki bombalarla ilişkili olabileceğini açıkladı.

Patlamanın ardından Washington'da Beyaz saray çevresi güvenlik çemberine alındı. New York'ta da güvenlik tedbirleri artırıldı. Boston polis Departmanı, patlamanın nedeninin henüz bilinmediğini, araştırmanın geniş kapsamlı sürdüğünü duyurdu. 1897 yılından beri yapılan Boston Maratonu aynı zamanda dünyadaki en büyük 6 maratondan birisi. Yıllık ortalama 500 bin seyircisi olan maratona ön elemeleri geçen sporcular katılabiliyor.

Boston'da meydana gelen patlamaların ardından kentin 70 kilometre güneyindeki Pilgrim Nükleer Güç Santrali'nde sıkı tedbirler alındı. Tesise giren araçların teker teker kontrol edildiği belirtildi. 

TERÖR SALDIRISI İHTİMALİ YÜKSEK

Patlama bölgesindeki incelemelerini sürdüren polis kaynaklarına göre kesin olan bir diğer bilgi de, olay yerine yakın bir bölgedeki bir otel yakınında patlamamış bir bomba bulunduğu. Bu bomba, patlamaların bir terör saldırısı olma ihtimalini güçlendiriyor.

2 PATLAYICI DAHA BULUNDU

Amerika istihbarat yetkilileri, Boston'da 2 büyük patlamanın meydana geldiği maraton alanında 2 patlayıcının daha bulunduğunu bildirdi.

Yetkililer, patlayıcıların etkisiz hale getirilmesine çalışıldığını kaydetti.

Öte yandan, olay yerindeki görgü tanıkları, bazı yaralıların durumunun ciddi olduğunu söyledi.

ABD'nin "en eski ve en prestijli maratonu" diye nitelenen Boston Maratonu sırasında, birkaç saniye arayla meydana gelen 2 kuvvetli patlamada ilk belirlemelere göre, 2 kişinin hayatını kaybettiği, 23 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Art arda meydana gelen kuvvetli patlamalar sırasında, arkadan gelen diğer koşucuların yarışa devam ettiği kaydedilmişti. Patlamaların, maratonda dereceye girenlerin bitiş çizgisini geçmesinden yaklaşık 3 saat sonra meydana geldiği belirtilmişti.

OBAMA: NE GEREKİYORSA YAPILSIN

Öte yandan Beyaz saray yetkilileri Obama'nın patlamadan haberdar olduğunu bölgedeki yetkililere olaya müdahale ve patlamanın sebebinin araştırılması konusunda gerekli tüm yardımın yapılması direktifi verdiğini söyledi. 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Boston Maratonu'nda yaşanan patlamaların ardından New York'ta güvenlik önlemleri artırıldı.

NY polis departmanı yetkilisi Paul Browne tarafından yapılan açıklamaya göre özellikle Manhattan'ın simge mekanları ve ünlü otellerin koruma seviyesi yükseltildi.

Şehirde güvenliği sağlayan helikopterlerin sayısı artırıldı. New York Times Meydan'ında bulunan çok sayıda vatandaş olayı TV ekranlarından takip etti.

BOSTON'DA BİR PATLAMA DAHA!

Boston polisi maraton alanına yaklaşık 5 km mesafede bulunan John F. Kennedy Kütüphanesi'nde bir patlama daha gerçekleştiğini açıkladı.

Herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı patlama sonrasında kütüphanede yangın çıktığı bildirildi. Yetkililer patlamanın diğerleri ile bir ilgisinin olup olmadığının henüz bilinemediğini belirtiyor. 

Ajanslar 

Bu haber toplam 1944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri