Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de ve İngiltere'de maskeli 'kapitalizm' protestosu

06.11.2015 12:32
Washington ve Londra'da hacker grubu "Anonymous" tarafından düzenlenen yürüyüşte maskeli binlerce kişi kapitalizmi protesto etti.

Uluslararası bilgisayar hacker grubu "Anonymous" organizasyonuyla dünya genelinde birçok kentte aynı gün düzenlenen yürüyüşün Washington ayağına katılan çok sayıda kişi, Washington Anıtı önünde toplandıktan sonra "V for Vendetta" filminde yer alan Guy Fawkes maskeleri takarak ABD Kongresi ve Beyaz Saray'a yürüdü.

BEYAZ SARAY ÖNÜNDE SLOGANLAR

"Şirketlerin açgözlülüğünü, polis şiddetini, adaletsizliği ve medyada sansürü" protesto ettiklerini dile getiren göstericiler, Beyaz Saray önünde sloganlar attı.

ABD'de ve İngiltere'de maskeli 'kapitalizm' protestosu VİDEO

POLİS ŞİDDETİ PROTESTO EDİLDİ

Los Angeles kentindeyse daha küçük bir grup danslar ve sloganlar eşliğinde polis şiddetini protesto etti.

LONDRA'DAKİ GÖSTERİLER

Gösterinin İngiltere ayağında ise başkent Londra'da bir araya gelen "Guy Fawkes" maskeli binlerce kapitalizm karşıtı, ünlü Trafalgar Meydanı'nda toplandı.

KAPİTALİZM KARŞITI SLOGANLAR

Bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi'nden Parlamento binasına doğru yürüyen protestocular, Başbakanlık binasının önünden geçerken kapitalizm karşıtı sloganlar attı.

POLİSTEN SERT MÜDAHALE

Yürüyüşün bitiş saatini takiben polisin yaptığı uyarılara rağmen dağılmayan bazı göstericiler, Trafalgar Meydanı'nda polis tarafından sert müdahalelerle gözaltına alındı.

NEDEN 5 KASIM

İngiliz tarihinin en büyük vatan haini olarak kabul edilen İngiliz asker Guy Fawkes, dönemin monarşisine karşı gelmiş ve 5 Kasım 1605'te parlamentoyu barut fıçılarıyla havaya uçurma girişiminde bulunmuştu. Guy Fawkes'ın yakalanması ve saldırı planının başarısız olması, İngiltere genelinde her yıl 5 Kasım'da havai fişekler atılarak kutlanıyor.

Bu haber toplam 3214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri