Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den 2 İranlı'ya suikast suçlaması

12.10.2011 08:56
İran, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast ve Suudi Arabistan ile İsrail büyükelçiliklerini bombalama planına dahil olduğu yönündeki suçlamayı reddetti.

Resmiİranajansı IRNA'nın haberinde, ABD Adalet Bakanlığı'nın suçlamaları, "ABD'nin İran'a karşı yeni propaganda senaryosu" sözleriyle değerlendirildi.

New York'taki federal mahkemede açıklanan suç duyurusunda, İran asıllı ABD vatandaşları Mansur Arbabsiar ve Golam Şakuri'nin, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast ve Suudi Arabistan ileİsrailbüyükelçiliklerini bombalama planı yapmakla suçlandıkları bildirildi.

Arbabsiar'ın, Eylül ayının sonunda tutuklandığı ve suçunu itiraf ettiği, Şakuri'nin ise hala kaçak olduğu, planın, Federal Soruşturma Bürosu ve Uyuşturucu İcra Dairesi tarafından engellendiği belirtilmişti.

Mahkeme belgeleri, Şakuri'nin, İran'daki Devrim Muhafızları'nın bir kolu olan Kuds Gücü'nün üyesi olduğunu ortaya koymuştu.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder de, İran hükümetinin, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi'ne suikast planını engellediklerini açıklamıştı. 

Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri