Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den PYD-YPG açıklaması!

24.05.2016 15:27
ABD Dışişleri Bakanlığı, YPG ile işbirliklerinin sürdüğünü ancak egemenlik haklarını tanımadıklarını açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Rusya, Türkiye, YPG ve ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'in hafta sonunda Suriye'ye yaptığı ziyarete ilişkin soruları cevapladı.

TÜRKİYE'YE "ÖZERK BÖLGEYİ DESTEKLEMİYORUZ" SİNYALİ

Toner, Türkiye ile yakın ilişki içinde olduklarını belirterek, “Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler hakkındaki endişelerini anlıyoruz. Kürtlere özerk bir bölge oluşturmamaları yönünde net tavrımızı ilettik” dedi.

"KÜRTLER IŞİD'DEN BOŞALAN YERLERE YERLEŞMEMELİLER"

Toner, “Kürtler IŞİD'den boşaltılan bölgeleri ele geçirmeye çalışmamalılar ve bu toprakları o bölgedeki sivil yönetime bırakarak giden halkın geri dönmesini sağlamalıdır” ifadesini kullandık.

ABD'Lİ KOMUTANIN ZİYARETİ

Amerikalı yetkililerin PYD yetkilileriyle görüşmesini ise “Bu güçlerle irtibat halinde olmak istiyoruz” şeklinde açıklayan Toner, PYD ile görüşmelerinin onların özerklik taleplerine olumlu baktıkları anlamana gelmediğini vurguladı.

Toner, şunları kaydetti:

“Bu görüşmeler Kürt güçlerle yakın işbirliği içinde olmak istediğimizi gösterir. Onların nelere ihtiyacı olduğunu, sahada ne tür zorluklarla karşılaştıklarını ilk elden öğrenmek istiyoruz. Fakat bu görüşmeler onların özerklik taleplerini tanıdığımız anlamına gelmez.”

RUSYA'NIN ORTAK OPERASYON TEKLİFİ


Sözcü Toner, Rusya ve ABD arasında, Suriye'de ortak hava operasyonları düzenlemeye dair bir anlaşma olmadığını belirterek, “Biz böyle bir operasyon düşünmüyoruz” şeklinde konuştu.

KERRY, LAVROV İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Toner, yazılı açıklama yaparak, Suriye'nin batısında yer alan, rejimin kontrolündeki sahil kentleri Tartus ve Ceble'de meydana gelen saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Esed rejiminin Halep ve Daraya şehirlerindeki şiddet olaylarına son vermesi yönünde çağrı yapıldığı açıklamada, Toner şu ifadelere yer verdi:

“Bu tür saldırılar çatışmaların durdurulması anlaşması ile uyuşmamaktadır. Bakan Kerry bu sabah Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaparak konuyu gündeme getirdi ve Lavrov'a rejim güçlerinin Şam ve Halep bölgesinde sivillere yönelik saldırılarının sol bulması için baskı yapmasını söyledi.”

NELER OLMUŞTU?


ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, gizlice Rajova'ya geçmiş, YPG'lilerle 11 saat görüştükten sonra Ankara'ya gelip, olası Rakka operasyonu için Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmüştü. Genelkurmay, YPG'nin içerisinde olduğu bir operasyona destek vermeyeceklerini söyledi.

Bu haber toplam 1440 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri