Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'den Türkiye'ye Taksim kınaması!

01.06.2013 02:06
Taksim Gezi Parkı gösterilerine polisin müdahalesine AB'den ikinci açıklama yapıldı. Açıklamada; "Göstericilere karşı tüm aşırı ve orantısız güç kullanımı kınıyoruz" denildi.

ABHaber'in haberine göre Taksim Gezi Parkı eylemlerinde polisin göstericilere müdahalesiyle ilgili Avrupa Komisyonu ikinci bir açıklama yaptı. Komisyon açıklamasında 'polisin aşırı ve orantısız güç kullanımını' kınayarak şu ifadelere yer verdi;

"Avrupa Komisyonu İstanbul'da polis ve göstericiler arasında yinelenen çatışmalar endişe duymaktadır. Göstericilere karşı tüm aşırı ve orantısız güç kullanımı kınıyoruz. AB olarak ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü dahil olmak üzere temel haklar, garanti önemini hatırlamak istiyoruz. Herhangi bir sınırlama AİHS ve AİHM içtihatları ile tanımlanan sınırlar içinde olmalıdır."

DUFF'TAN AÇIKLAMA

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Avrupa Parlamentosu Liberal grup üyesi Andrew Duff, Taksim Gezi Parkında yaşanan olaylarla ilgili Ankara’ya eleştirdi. Duff,Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso’yu gelişmeler üzerine açıklama yapmaya davet etti.Duff, Gezi parkıyla ilgili barıçcı gösteri yapanlara karşı güvenlik güçlerinin müdahalesiyle ilgili 'Türkiye’ye Avrupa’da yer var mı sorusunu sordu.
 

DHA

Bu haber toplam 2114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri