Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'li gazeteciden Mısır darbesi itirafı!

05.05.2014 11:43
Geçtiğimiz hafta SETA’nın organizasyonu için Washington’da bulunan Star Gazetesi yazarı Mustafa Karaalioğlu, ABD’li bir gazetecinin Mısır’la ilgili yaptığı bir itirafı köşesine taşıdı.

ABD’li gazetecinin, “Mısır’da Sisi’nin yaptığı şeye neden darbe diyemiyoruz? Sebebi basit... Darbe dersek kanun gereği Mısır’a yardım yapamayız. Bu da önemli değil aynızamanda ticari ilişkilerimizi kesmek zorunda kalırız. General Electric ve Chrysler gibi şirketlerin kontratlarını iptal etmemiz gerekir. Bu da Missouri’de 20 bin kişinin birden işsiz kalması demek. İnsanlar işsiz kalınca Demokratlar obölgede ve ülkede seçimi kaybeder. Kimse de o insanlarabiz Mısır’da Suriye’de demokrasi için bunu yaptık, siz de işsiz kaldınız diyemez...” dediğini dile getiren Karaalioğlu, bu acı itirafı şu şekilde yorumladı:

 

Görünen o ki Obama yönetimi, Ortadoğu’daki eylemsizliği dünyanın geri kalanı kadar dert etmiyor ve durumu sürdürecek. Ortak kanaat, “Obama kendisini bölgeden çekip iç politikaya yoğunlaştı” şeklinde. ABD, sadece ulusal çıkarını ilgilendiren konulara ağılık verecek.

Türkiye ve Erdoğan ise, kaygıları anlaşılan ve vazgeçilemeyecek bir ülke ve lider olma konumunu özellikle 30 Mart’tan sonra güçlendirerek devam ettiriyor.

Ama çoğu kasıtlı ve yanlış bilgi ve istatistiklere dayalı hak edilmemiş bir imaj da Türkiye’nin pırıltısını gölgeliyor.

Bu durumda, Türkiye’nin daha fazla ve daha sıklıkla kendisini anlatmak ihtiyacı olduğunu anlatmaya gerek yok her halde...

Bu haber toplam 1580 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri