Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'Lİ GENERALDEN İLGİNÇ TÜRKİYE AÇIKLAMASI

27.10.2012 12:40
Korgeneral Hertling'den, Suriye sınırından Türkiye'ye düşen top mermileri ile ilgili dikkat çeken açıklama...

ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Suriye sınırından Türkiye'ye düşen top mermilerinin kimden geldiğine yönelik kafa karışıklığı bulunduğunu söyledi.

Mark Hertling, Washington'da Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu bünyesindeki Transatlantik İlişkiler Merkezi'nde, "ABD 'nin Gelecekte Avrupa'daki Askeri Varlığı" konulu konferansta konuştu.

Burada Türkiye ile ilgili bir soruyu da cevaplayan Hertling, bir toplantı sırasında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile diyaloğundan bahsederek, Kıvrıkoğlu'nun, Suriye 'den Türkiye'ye gelen sığınmacı sayısının 140 binleri aştığını söylediğini belirtti.

Türkiye'nin barınma ve beslenme başta olmak üzere birçok konuda sığınmacılar için 100 milyonlarca dolar veya avro harcadığını ifade eden Hertling, gelecek aylarda soğuk hava nedeniyle Suriyelilere yönelik insani yardım ihtiyacının önemli düzeyde artacağına dikkati çekti.

Hertling, Suriye sınırından Türkiye'ye düşen top mermilerinden de söz etti. "Bu mermilerin Suriye güçlerinden mi Türkiye'yi işin içine daha fazla dahil etmek için muhalif gruplardan mı yoksa Suriye'deki PKK'dan mı geldiği noktasında kafa karışıklığı bulunduğunu" savunan Hertling, "NATO ülkelerinden hiçbir askerin müdahil olmak istemediği, artan derecede karmaşık bir ortam söz konusu. Biz dahil olacak mıyız? Bilmiyorum. Türiye ile bazı istihbaratları paylaşıyoruz ve herhangi bir ihtimal planı oluşturmadan, tüm tedbirli askerlerin yaptığı gibi, bizden nelerin istenebileceğine bakıyoruz" dedi.  

Bu haber toplam 1954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri