Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'li komutan: Suriye meselesi 10 yıl sürer

10.07.2013 00:50
ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, ülkesinin Suriye konusunda "10 yıl devam edebilecek bir süreçle" karşı karşıya olduğunu söyledi.

Suriye'deki meselenin bir mezhep çatışması olduğunu iddia eden ABD Genelkurmay Başkanı, ABD için bu konunun 10 yıl devam edecek bir süreç olduğunu söylediCNN'de konuşan Dempsey, Suriye'deki çatışmanın bölgesel bir sorun haline geldiğini, Lübnan ve Irak'a da yayıldığını belirterek sorunu uzun vadeli ele almamaları durumunda hatalar yapılacağını söyledi.


Suriye'deki çatışmanın bir mezhep kavgası olduğunu savunan Dempsey,  "Şii ve Sünni radikalleri tarafından bazı noktalarda ele geçirilmiş bir mesele. Bir yanda El Kaide bir yanda Lübnan Hizbullah'ı ve diğer taraf. Bu 10 yıllık bir mesele. Eğer biz bunun 10 yıl sürebilecek bir bölgesel sorun olduğuna dair planlama yapamazsak, bazı hatalar yapabiliriz" ifadelerini kullandı.
Suriye'ye yönelik bir ABD müdahalesinin ise "kolay bir konu" olmadığını belirten Dempsey, "Savaşı başlatmadan önce barışın neye benzediğini anlamamız gerektiği görülüyor" dedi.
Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre, 2011 Mart ayında Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmek için başlayan gösterilerde, 90 binden fazla kişi öldü.

Bu haber toplam 1992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri