Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'ABD'nin demokrasi'si Iraklıları çıldırttı

07.03.2009 15:25
Irak'ta ruh sağlığı üzerine yapılan bir araştırma, psikolojik rahatsızlığı bulunanların yaklaşık yüzde 70'inin intiharı düşündüğünü ortaya çıkardı
Dünya Sağlık Örgütü Sağlık tarafından desteklenen, 18 yaş üzerindeki 4332 kişi arasında yapılan araştırma, halkın yüzde 17'sinin yaşamının bir döneminde bir ruh hastalığından mustarip olduğunu ortaya koydu. Bunların yüzde 68'i ciddi olarak intiharı düşündüklerini söylediler.

Irak Ruh Sağlığı Araştırmasının sonucunda, halkın yüzde 3,5'inin travma sonrası stres rahatsızlığı, aynı oranda insanın da ciddi depresyon çektiği belirlendi.

ABD'nin 2003'teki işgalinden sonra yapılan bu ilk araştırmada katılımcılar, bombalı veya silahlı saldırı, yerlerinden-yurtlarından edilme, bir öldürme olayına tanıklık etme veya işbirliğiyle suçlanma gibi şeyler yaşadıklarını anlattılar.

Araştırmayı yönetenlerden Harvard Tıp Okulu'ndan Prof. Ronald Kessler, ülkede yıllardır süren şiddet ve Iraklıların daha önce çektikleri acılar düşünüldüğünde, bu rakamların şaşırtıcı derecede düşük olduğunu söyledi.

Kessler, idam edilen başkan Saddam Hüseyin dönemiyle son 6 yılda çektiklerinden sonra çok sayıda Iraklının travmaya alıştığının anlaşıldığını belirtti.

Ruh sağlığı bozuk olanların durumununsa çok ciddi olduğunu ifade eden Kessler, intihar etmeyi düşünecek kadar depresyonda olanların oranın yüksek olduğunu kaydetti.

Bununla birlikte ruh sağlığı bozuk olanların çok az bir bölümünün tıbbi yardım alabildiğine işaret edildi.

Araştırma, Irak'ta şiddetin daha yoğun olduğu 2006-2007 döneminde yapıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri