Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'nin ölen askerleri için yaptığı törenler sahteymiş

12.10.2013 23:05
Pentagon ölen Amerikalı askerlere sahte törenler düzenlemiş.

ABD'de Vietnam Savaşı'ndan bu yana ülkenin sembollerinden biri haline gelen, şehitlerin bayrağa sarılı tabutlarının kargo uçaklarıyla getirilerek omuzlarda taşındığı 'eve dönüş törenleri'nin son yedi yıldır düzmece olduğu ortaya çıktı.

PENTAGON İTİRAF ETTİ

Pentagon, ülkeye gönderilen asker naaşlarını kimi zaman haftalarca morgda beklettikten sonra uygun bir tarihte hangarlarda beklemeye alıp, çalışmayan kargo uçaklarına yükleyerek sahte eve dönüş törenleri düzenlediklerini itiraf etti.

Hürriyet'in haberine göre yetkililer, çoğu zaman taksi bile yapamayacak durumda olan uçakların tören alanına halatlarla çekildiğini de açıkladı.

MODERN HAYATIN GEREKLİLİĞİ

Pentagon'dan gelen açıklama tüm ABD'lileri özellikle de gazi ve şehit ailelerini kızdırdı. Pentagon ise modern hayatın gerekliliklerinin törenlerin sadece 'sembolik' olarak devam edebilmesini mümkün kıldığını söyleyerek kendini savundu.

Açıklamada , 'Savaş alanından ülkeye gönderilen naaşların tabutlara yerleştirilmeden önce laboratuvara gönderilip DNA testinden geçirilmesi gerekiyor. Kesin kimlik tespiti yapmadan tören yapamayız' denildi. Pentagon sözcüsü törenlerde servis dışı uçakların kullanılmasını ise, 'Havaalanlarında uçuş programları var ve bazı uçakların da sürekli uçuşa hazır bekletilmesi gerekiyor. Bu gibi kısıtlamalar nedeniyle törenlerde servis dışı uçaklardan yararlanılıyor' sözleriyle açıkladı.

Bu haber toplam 2304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri