Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'nin yeni müttefiki Tacikistan

09 Şubat 2009 / 18:59
Manas hava üssü konusunda sorunlar yaşayan ABD Tacikistan'la yakınlaşıyor
ABD'nin Manas üssünün kapatılma sürecine girmesi Orta Asya'da kendilerine yeni müttefik arayışları içerisine soktu. Rusya'nın bölgede giderek etkinleşen siyasal ağırlığı Amerika'yı Rusya'yla pürüz yaşayan ülkelerle anlaşmak zorunda bıraktı. İlk olarak Özbekistan'ın Taşkent'in kendilerine demiryollarını açması ikinci olarak tacikistan'ın hava yollarını ABD'ye açacak olması ABD'li yetkileri sevindiren gelişmelerdi.Gelişmeler öncelikler Özbekistanlı yetkililer ile yapıldı. Taşkent'in demir yollarını da NATO'nun hizmetine verilmesinin ardından Tacikistan devlet başkanı İmamali Rahman ABD'nin büyükelçisi ile bir araya gelindi. İmamali, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Afganistan'a ticari malzeme ve insani yardım maddelerinin taşınması konusunda Koaliyon üyelerine yardımcı olacağını belirtti.

Tacikistan resmi yetkilileri sadece hava yollarını açmakla kalınmayacağını kara yollarının da kullanıma açılabileceğini ifade ettiler. Ayrıca Tacik yetkilileri ülkelerinde NATO üssünün de kurulabileceğini belirttiler.

Washington resmilerinin Düşanbe-Herat-Meşhed demir yol hattının inşasına da yardım edebileceği duyuruldu.

ABD resmi yetkililerinin Orta Asya ülkesi ile yürüttükleri görüşmelerin başarılı bir şekilde sonuçlanacağına kimse şüphe duymuyor. Bunun başlıca nedeni ise Rusya'nın da askeri olmayan malzemelerin Afganistan'a taşınmasına yardımcı olabileceğini duyurmasıdır.

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov kısa bir süre önce bu doğrultuda bir açıklama yapmıştı.
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri