Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdülhamit'in rüyası gerçeğe dönüştürüldü

16.12.2012 16:42
Başbakan Erdoğan, Konya'da 735 milyon liralık yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, Mavi Tünel projesi için, "Abdülhamit'in hayali gerçek oldu" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel ''ANA'' uçağıyla saat 13.00'de Konya'ya geldi. Başbakan Erdoğan'ı, Konya Havaalanı'nda, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve öteki ilgililer karşıladı.

Başbakan Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Konya'ya geldi.

Konyalılara seslenen Başbakan Erdoğan Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı olmak üzere kente kazandırılan 735 milyon liralık yatırımların toplu açılışını yaptı. Erdoğan. "Abdulhamit'in hayali gerçek oldu" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

-Bugün burada Konyada tarihi bir gün yaşanıyor. Tüm hizmet ve yatırımların konyaya hayırlı olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum.

-Konya yedi buçuk asır önce olduğu gibi yine merkez haline geldi. Konya Selçuklu da olduğu gibi barışın ve huzurun konumuna yükseldi. Bu başarı bizim için iftihardır.

- 10 milyar liralık yatırım yaptık Konya'ya. Konya'yı adeta ilim merkezi olduğu gibi biz güncelledik. Konyaya 10 yıl içinde 3 üniversite kazandırdık.

- Konyanın asırlardır hayalini kurduğu projenin açılışını yapıyoruz. Mavi Tünel ve bağbaşı barajını açıyoruz. Biz göreve geldiğimizde Konyanın su projesini tozlu raflarda bulduk.

- Konya ovası projesini yeniden ele aldık. Çalışmalara hız verdik. Su kaynakları son derce kısıtlı olan bir ilimiz. Yaklaşık 200 yıl önce bu susuzluğu gidermek için çalışma başladı ancak başarısız olundu. Bundan önce hep sonuçsuz kalındı. Abdulhamit döneminde de başarılı olunamadı. Ancak bu Abdülhamit'in hayaliydi. Şimdi gerçek oldu. Biz 2004 yılında yeniden ele aldık bu projeyi. Mavi Tünel ve Bağbaşı 217 milyon dolara ihale ettik. Biz bunu yarı maliyetine yaptık. Daha kısa sürede işi tamamladık.

Mavi Tünel'den 414 milyon metre küp su aktarılacak. Konyanın tüm su ihtiyaçlarında kullanılacak. Konyanın hasreti tünel ve barajla bitmiyor. Tamamlanan projler dışında diğer çalışmalar devam ediyor.

- Biz Konyayı aldığımızda 711 kilometre yol inşa ettik. Konya da yollarıyla konutlarıyla hastaneleriyle ve adelet saraylarıyla, ticaretiyle konyayı adeta yeniden baştan oluşturduk.

BİZE BIRAKILAN 13.5 KATRİLYON LİRALIK MEMUR BORCUNU ÖDEDİK

Hükümet olarak şu ana kadar 10 bütçe hazırladık, 10 bütçeyi de başarı ile uyguladık.

Bizden önceki hükümetlerin bize bıraktığı 13.5 katrilyon liralık memur borcunu biz ödedik. Memurdan kesilen konut edindirme yardımını da biz ödedik. 3.5 katrilyon lirayı da hak sahiplerine biz ödedik. Bunlar MHP, CHP, ANAP'tan bize kaldı. Batan kamu bankalarından 16 milyar lira kar elde ettik. 16 milyar lira da vergi aldık.

Önceki hükümetlerden kalan 23.5 milyar dolarlık borcu ödeyerek 860 milyon dolar borca indirdik. Şimdi de biz IMF'e 5 milyar dolar borç verceğizi. 23 milyar dolarla aldığımız Merkez Bankası'nda şu anda 119 milyar dolar para var.

1071'de Selçuklu ne durumda ise Türkiye de 2071'de dünyada aynı güçte olacak. Belki biz göremeyeceğiz, gençler sizlere sesleniyorum, evleneceksiniz, İnşallah 1071'in neslini siz yetiştireceksiniz. Türkiye'yi ilk 10'un içinde farklı bir yere yerleştireceksiniz.

Biz insanı hedef alan bir medeniyetin çocuklarıyız. Bizim medeniyetimizde önce devlet yok, insan var. Avrupa'da tarihin en büyük işsizlik rakamları açıklanırken biz en düşük seviyelere ulaşma çabasındayız. İngiltere'de okul harçları 3 misli artırılırken biz okul harçlarını kaldırdık. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için kararımızdan hiç taviz vermeden sürdüreceğiz. 2023 hedeflerini tutturarak Türkiye'yi ilk on ülke arasına ulaştıracağız.

Türkiye darbelerle en büyük darbeyi ekonomide yaşadı. 27 Nisan bildirisi ile 2 milyar dolarlık bir kayıp yaşandı. 28 Şubat dönemi ile Konya gibi birçok ilimiz büyük sıkıntılar yaşadı.

Tek isteğim var, ne olur birbirimizi çok sevelim, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere prim vermeyelim. Bizim bu ülkede yapacağımız çok iş var. Bizi kıskananlar var. Onların oyununa gelmeyelim.

89 YATIRIM HİZMETE GİRDİ

Tüm Konya'yı kapsayan 904 milyon değerindeki 89 yatırım hizmet açıldı. Konya'nın can suyu olacak Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı'nın açılışı başta olmak üzere Konya'ya kazandırılan "Zindankale Katlı Otoparkı, İl Halk Kütüphanesi, Aslım Katı Atık Depolama Sahası ve Elektrik Üretim Tesisi, Karatay ve Alavardı hanımlar lokali, aile sağlığı merkezi, 23 alt ve üst geçit, Mevlana Meydanı, restorasyonu tamamlanan 56 tarihi eser, Koski Mor şebeke Su Geri Kazanım ve Ana Kollektör Hattı ile Selbasan Çayı ve Buzlukhan Deresi slahı ile pazaryeri ve parklar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, Milletvekilleri ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek kurdeleyi keserek açılışı yaptı.

YAPTIĞIMIZ KONYA'NIN 100 YILLIK RÜYASI

Konya tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Konya'nın hasretle 100 yıldan bu yana beklediği su Mavi Tünel ile akacak.

Göksu'dan Konya Kapalı Havzasına yılda 414 milyon metreküp su aktaracak 4,2 metre çapında ve 17 bin 34 metre uzunluğundaki 100 yıllık rüya Mavi Tünel ise 234 milyon liraya mal edildi. Konya Ovası'nın önemli bir bölümünü sulanabilir hale getirecek olan Mavi Tünel Projesi; aşırı yeraltı suyu çekimini ve çöküntü obruklarının oluşmasını engelleyecek, aynı zamanda atık suların değerlendirilip, kuruyan göllere su takviye edilmesiyle ovadaki verimliliğin artmasını sağlayacak ve dolayısıyla proje ile Konya önemli bir su potansiyeline sahip olacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından inşa edilen ve aralarında dünyanın 5. en uzun tüneli olan Mavi Tünel'in de yer aldığı baraj, gölet ve sulamalardan oluşan tesisler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından kurdele kesilerek açıldı. 

Bu haber toplam 4846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri