Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül İslam Zirvesi'ne katılacak

10.08.2012 11:40
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 13-16 Ağustos'ta Mekke'de düzenlenecek 4. Olağanüstü İslam Zirvesi'ne katılmak üzere Suudi Arabistan'a gidecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İİT Genel Sekreteri ve Suudi Arabistan'ın daveti üzerine toplanacak olan 4. Olağanüstü İslam Zirvesi'nde başta Suriye, Filistin, Myanmar, Sudan ve Mali olmak üzere çeşitli Müslüman ülke ve toplumların yaşadıkları sorunların ele alınması, teşkilatın atabileceği somut adımların değerlendirilmesi öngörülüyor.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Mekke'de bulunacağı süre zarfında, İİT'ye üye ülkelerin devlet başkanlarıyla gerçekleştirileceği ikili görüşmelerde, güncel, bölgesel ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulunacağı bildirildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) şartı uyarınca, Olağanüstü İslam Zirveleri, İslam aleminin çıkarlarının gerektirdiği durumlarda, İslam alemi için hayati öneme sahip konuları değerlendirmek ve teşkilat politikalarını düzenlemek amacıyla Bakanlar Konseyi'nin tavsiyesi veya üye devletlerin basit çoğunluğunun desteği alınmak kaydıyla bir üye devletin ve genel sekreterin girişimiyle düzenleniyor.

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri