Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdullah Gül: Demokrasi sadece seçim değil

03.06.2013 14:11
Abdullah Gül Gezi parkı eylemleri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu noktadan sonra dikkatli olunmalı, İllegal örgütlere müsade edilmemeli, Türkiye'nin demokrasisi test edildi. İyi niyetli mesajlar alındı gereği yapılacak. Türkiye'nin demokrasisi test edi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türkiye demokrasi yolunda demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke. Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke.Mahkemenin kararlarına üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke. Dolayısıyla bütün bu kurallar batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim tabiki." dedi.

Gül, "Açık bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Ve hepimizin farklı farklı düşüncelerimizi görütşlerimizi siyasi eğilimlerimizi inançlarımızı bununlara muhakkakki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir.Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "İyi niyetli olarak verilen mesajların hepsi alınmıştır,. Bunların muhakkak ki günü geldiğinde gereği de yapılacaktır. Zaten bunun işaretini de eminim ki hepiniz görüyorsunuz. Yalnız, bundan sonra artık dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum. Hepimizin tecrübeleri şunu göstermektedir ki, maalesef bu tip toplumsal olayların neticesinde illegal örgütler devreye girerler ve onlar esir alırlar ve çok yanlışlara sokarlar. Buna hiç müsaade etmemek gerekir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum ki; herkes sağduyulu olmalı. Kurallara herkes uymalı ve itirazları görüşleri, varsa bunlar barışçı bir şekilde dile getirilmeli ki bunlar getirildi, bundan sonra hiç kimsenin kabul etmeyeceği imajlarımızı zedeleyici davranışlara da hiç müsaade etmemek gerekir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Şunu da unutmayalım ki, bir ülkenin imajını yapmak kolay değildir. Hepimiz hep beraber Türkiye olarak 10 yıl içerisinde didindik, uğraştık ve Türk ekonomisini, Türkiye'nin imajını içeride ve dışarıda çok üst noktalara taşıdık. Bunun zedelenmesi hiç kimseye fayda getirmez. Hepimize zarar verir. Ülke hepimizindir ve ülkemize sahip çıkmamız gerekir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Şunun da yine bilinmesini isterim ki, bütün bu son üç dört gün içerisindeki gelişmeler gösteriler, bunlar yapılırken Türkiye'nin demokrasisi de test edilmiştir. Demokratik olmayan hukukun üstünlüğüne inanmayan ülkelerde bu tip gösterilerin nasıl neticelendiğini şöyle bir etrafımızdaki Ortadoğu'daki bazı ülkelerde olup bitenlere bakarsanız oradaki maliyetlerini göreceksiniz" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ben bir kez daha bütün vatandaşlarımın büyük bir sağduyu içinde hareket edeceklerine inanıyorum ve demin söylediğim gibi verilen
bütün iyi niyetli düşünceler hep bunlar okunmuştur, görülmüştür, not edilmiştir ve mesajlarda alınmıştır. Bütün vatandaşlarıma bu vesileyle sevgilerimi ve muhabbetlerimi sunuyorum" dedi. 

Bu haber toplam 1960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri