Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Filistin devleti için ‘evet’ oyu kullanacağız

17.06.2011 09:20
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin’in Birleşmiş Milletlerde (BM) devlet olarak tanınmasının hedefleneceği oylamada Türkiye’nin Filistin lehine ‘Evet’ oyu kullanacağını söyledi.

Abdullah Gül, Japonya’nın Nihon Keizai Shimbun (Nikkei) gazetesine verdiği demeçte,“1967 sınırlarına dayalı Doğu Kudüs’ün başkent olduğu Filistin devletinin kurulmasını arzu ediyoruz ve İsrail ile barış içinde beraber yaşamasını diliyoruz” dedi ve Türkiye’nin “Filistin’in en güçlü destekçilerinden” olduğunu kaydetti.

İsrail hızla yalnızlaşmaya başladı

Cumhurbaşkanı Gül, Filistin’in BM’de devlet olarak tanınmasının hedefleneceği oylamada, “Evet oyu kullanacağımıza şüphe yok” açıklamasında bulundu. Gazete ise, “Orta Doğu’nun bölgesel gücü Türkiye’nin erkenden evet oyu yönündeki kararının” İsrail ve ABD için darbe olacağı yorumunu yaptı. Gazetedeki “İsrail yalnızlaşıyor, Türkiye Filistin’i destekliyor, Orta Doğu Barış Müzakereleri Sertleşiyor” başlıklı yorumda da, “Türkiye Cumhurbaşkanı Gül’ün, BM’de Filistin’in devlet olarak tanınmasına evet oyu vereceklerini söylemesiyle, İsrail’e yönelik baskı bir basamak daha yükseleceğe benziyor” denildi. Mısır’ın şubat ayındaki rejim değişikliğinden sonra İsrail’e mesafeli bir politikaya yöneldiği belirtilen yorumda, İsrail’in Orta Doğu bölgesinde yalnız kalmış durumda olduğu vurgulandı. AA ŞANGHAY 

Bu haber toplam 1760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri