Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdullah Gül neden aday olmadı, parti kuracak mı?

12.04.2015 12:38
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün neden aday olmadığı, parti kurup kurmayacağı tartışılırken, Ak Parti Sözcüsü Beşir Atalay gerçek nedeni açıkladı.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ak Parti'den aday olmaması akıllara "Parti mi kuracak?" sorusunu gündeme getirirken, Ak Parti Sözcüsü Beşir Atalay, adaylık süreciyle ilgili hiç konuşulmamış bilgiler aktardı.

Abdullah Gül'ün Ak Parti adayı olmamasının "Küskünlükten" kaynaklanmadığını söyleyen Beşir Atalay, Habertürk'ten Hülya Par'a daha önce konuşulmamış bilgiler aktardı.

Atalay, Abdullah Gül'ün adaylık süreciyle ilgili ayrıntıları anlattı.

‘GÜL AYRI PARTİ KURMAZ’

Abdullah Gül neden aday olmadı? Bir küskünlük mü var?

Küskünlük yok, aday olmak istemedi. Bunu burada ilk kez açıklayayım, Abdullah Bey’e adaylık teklifini ben götürdüm. Başbakan’ımız Davutoğlu bana “Abdullah Bey’le görüş, tekrar aday olmak isterse başımızın üstünde yeri var” dedi. Ayrıca listeler hazırlanırken katkısı olup olmayacağını da sormamı istedi. Bu mesajları kendisine götürdüm. Abdullah Bey her iki teklif için de teşekkür etti ama reddetti ve dışarıda kalmak istedi.

Dışarıda kalmak istemesini nasıl karşılıyorsunuz? Ona karşı biraz vefasızlık yapılmadı mı?

Vefasızlık olarak nitelemeyelim ama Abdullah Gül’e karşı partimizin ve hükümetimizin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir.

Bu hassasiyet eksik kalmış olabilir mi?

Doğrusu, çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ama Abdullah Bey bizim için önemli bir profil. Çok emeği var. Nadir yetişen insanlardan biri, kıymetini bilmek lazım. Şimdiki durumu, biraz da hayatın getirisi... Partimizin yeni genel başkanının kim olacağı konusunda tartışmalar yaşandı, o zaman görüşlerimizi söyledik. İstişareler sonunda bir karar verildi ve şimdi yeni bir süreçteyiz. Görevimiz bu süreci iyi yönetmek.

Gelecekte siyasete dönebileceği konusunda bir işaret alıyor musunuz?

Türkiye siyasetine katkısı olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bir vakıf kurdular ve think-thank gibi çalışacaklar. Oraya kendisinin siyasi görüşleri yansır.

Gül’ün yeni bir parti kurma ihtimali var mı?

Asla öyle bir şey olmaz. Abdullah Bey’de tam bir dava ahlakı vardır. Partiyi zayıflatacak bir davranış içinde olmaz.

 
Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri