Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdullah Gül'den son dakika açıklamaları

11.07.2014 14:08
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarına karşı sert bir açıklama yaptı SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Gül, Ortadoğu’da yaşanan çatışmaların insanlığa ve çağa yakışmadığını söyledi.

Gazze’ye saldırı yapan İsrail’e de mesaj veren Gül, “İsrail, Gazze’ye hava saldırılarını durdurmalı, kara harekâtı yapmaya kesinlikle tevessül etmemelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nün internet sitesi aracılığıyla yazılı açıklama yaptı.

Ortadoğu’daki çatışmaları değerlendiren Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Gazze’deki son İsrail hava saldırılarının yarattığı büyük insani acı ve trajedinin de gösterdiği gibi, ne yazık ki son haftalarda dünyada şiddet sarmalı hızlı bir tırmanışa geçmiştir:

Irak'dan Yemen'e, Suriye'den Libya'ya Filistin'den Afganistan'a... Ukrayna'dan Somali'ye... şiddet, terör ve silahlı çatışmalar dünyada barış ve istikrara ciddi bir tehdit teşkil etmektedir.

Bu tırmanış, telafi edilemeyecek insani trajedilere yol açmaktadır. Bunlar insanlığa ve çağımıza hiçbir şekilde yakışmamaktadır.

KAZANANI OLMAZ!

Çatışmalar, birbirini etkileme, başka bölgelere sıçrama ve yayılma riski de taşımaktadır. Dolayısıyla, bütün tarafları sorumlu davranmaya ve çatışmaları derhal durdurmaya davet ediyorum. Bütün tarafları diplomasiyi, diyalogu ve siyasi mekanizmaları gecikmeden ve samimiyetle harekete geçirmeye çağırıyorum. Aksi takdirde, bu gidişten herkes zarar görecektir. Böyle bir gidişin kazananı olmayacaktır.

Olayların sonucu olan insani yaraların sarılmasına derhal eğilinmesine mağdurların ihtiyaçlarının giderilmesine de acil ihtiyaç vardır.

IŞİD'İN ELİNDEKİ TÜRK REHİNELER

Ayrıca, alıkonulan rehinelerimizin derhal serbest bırakılması beklentimizdir.

Bu çatışmaların mağduru olan bütün halklar bizim tarihi, kültürel ve insani bağlarımız olan halklardır. Bunların arasında ayrıca soydaşımız olan Türkmen asıllı Irak ve Suriye vatandaşları ve Kırım Tatarları da, geniş çatışmalardan en büyük sıkıntıyı çekmektedirler.

Bu mübarek ramazan ayına yakışmayacak biçimde, siyasi çekişmelerin kışkırttığı şiddet ve çatışmalara kurban giden, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu masum insanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Rehinelerimize ve ailelerine sabır diliyorum.

SİYASİ OLARAK NELER YAPILABİLİR?

İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarını durdurmalı, kara harekâtı yapmaya kesinlikle tevessül etmemelidir. 2012’de ilan edilen ateşkes koşullarına dönülmeli, Filistin halkının vazgeçilmez haklarını geri verecek şekilde barış müzakerelerinin tekrar başlaması için gayret gösterilmelidir. Gazze’ye insani yardımın acilen ulaşmasına müsaade edilmelidir.

Irak’ta yeni hükümetin en kısa sürede kurulması için bütün siyasi aktörler fedakârlık yapmalı, ulusal birliğin sağlanmasına öncelik verilmelidir. Herkesin mezhepçi ve etnik yaklaşımları bırakması gerekir. Orada da insani sorunlar had safhadadır ve çare beklemektedir.

Suriye’de siyasi sürecin tekrar başlaması için gerekli koşullar yaratılmalıdır. Suriyeli mülteciler meselesi de çare bekleyen bir insani trajedi halini almıştır.

Afganistan’da Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları tartışma konusu olmaktan çıkmalı, yeni yönetim bir an önce görevine başlamalıdır.

Bu konularda bölgesel ve küresel uzlaşıların sağlanması önem taşımaktadır. Bunun zemini de Birleşmiş Milletler, bölgesel örgütler ve komşuluk forumlarıdır.”

Bu haber toplam 2046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri