Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdullah Gül'e benzeyen Fresk hakkında şaşırtan gerçek

31.10.2012 13:14
Sümela Manastırı’nda bulunan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e benzediği iddia edilen ‘havari’ figürünün bulunduğu freskte yapılan incelemeler, resme 4 yüzyıldır dokunulmadığını ortaya koydu

Trabzon’un Maçka İlçesi’ndeki Sümela Manastırı ’nda bulunan bir freskteki havarinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’e benzediğini ileri sürülmesi üzerine başlatılan inceleme tamamlandı. Arkeologların yaptığı incelemede, fresklere 17’nci yüzyıldan bu yana dokunulmadığı belirlendi.

Bir süre önce bir sorunu için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazan, yazının altına da eşiyle birlikte çıktığı Karadeniz gezisi sırasında Sümela Manastırı’na gittiklerini anlatan Fatih Doğan, manastırda Hazreti İsa ve havarilerinin fresklerinin bulunduğunu hatırlattı, “Bir havari figürü eşimin dikkatini çekti. Bu havaride suretinizin kullanıldığını gördük” iddiasında bulundu.

İncelensin talimatı
İstanbul’da yaşayan Fatih Doğan’ın iddiası üzerine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 18 Eylül 2012’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konunun incelenmesini istedi. Bunun üzerine de Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, 16 Ekim 2012 tarihinde Trabzon Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne yazı yazarak konunun incelenmesini ve sonucun hazırlanacak raporla bildirilmesi talimatını verdi.

Sümela Manastırı’ndaki freskler üzerinde incelemelerde bulunan arkeologlar, 9’uncu yüzyıldan 17’inci yüzyıla kadar yapıldığı belirlenen fresklere hiçbir müdahalede bulunulmadığını tespit etti. Arkeologların hazırladığı rapor, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri de, Sümela’da yapılan restorasyonlarda fresklere kesinlikle dokunulmadığını, bir havari freskinin Cumhurbaşkanı Gül’e benzetilmesinin algı yanılması olduğunu ifade etti.  

Bu haber toplam 5040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri