Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terörist Başı Meydan Okudu

02.04.2011 14:34
İmralı Cezaevi'nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan, sivil itaatsizlik eylemlerinin 'sonuç alınıncaya ve çözüm gerçekleşene kadar devam edebileceğini' söyledi.

Öcalan’ın avukatlarına yaptığı açıklama örgüte yakınlığıyla bilinen internet sitelerinde yayımlandı. Çeşitli illerde kurulan ‘demokratik çözüm çadırları’ ve sivil itiaatsizlik eylemlerinin ‘demokratik eylemler’ olduğunu söyleyen Öcalan şöyle dedi: “Taşa, sopaya da gerek olmadan, demokratik hak çerçevesinde bu haklarını kullanabilirler. Cumhurbaşkanı da anayasal bir hak olduğunu söylüyor. Hükümet bu eylemlere müdahale etmemelidir. Gençler ölsün daha mı iyi? Eylemlerin ne zamana kadar süreceğine de halk karar verecektir. Sonuç alınıncaya kadar, çözüm gerçekleşene kadar devam ettirebilirler.”
Öcalan seçimlerle ilgili olarak “Adaylar arasında bir Süryani adaya da yer verilebilir” derken, idam tartışmaları konusunda “Güçleri yetiyorsa hemen yarın idam etsinler. Tecavüz olayları kullanılarak tekrar idamın tartışılması bilinçlidir. AKP de bunlara cesaret veriyor” dedi.

Namaz ve müdahale

Bu arada dünkü ‘itaatsizlik’ eylemlerinde cuma namazı da kılındı. Diyarbakır, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde ‘demokratik çözüm çadırlarının’ bulunduğu parklarda Kürtçe hutbelerin okunduğu cuma namazları kılındı. Yöresel kıyafetler giyen BDP’li kadınlar da namazda saf tuttu. Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde ise BDP’li Meral Danış ve Sebahat Tuncel’in de bulunduğu grup, yürüyüşe geçti. Gruptan bazı kişiler polise taş atınca olaylar çıktı. Polis gaz bombası ve su kullanarak göstericilere müdahale etti.

(Radikal)

Bu haber toplam 2318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri