Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abdurrahman Dilipak'tan erken seçim sonuçları tahmini

27.08.2015 11:19
1 Kasım erken seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerini yazan Abdurrahman Dilipak, "1. parti AK Parti. 2. sırada CHP var. Diğer iki parti oy ve sandalye kaybederek varlıklarını sürdürecekler." diyerek öngörülerini sıraladı.

1 Kasım 2015 olarak açıklanan erken seçim için Ankara kulisleri hareketlenmeye başladı. Seçim senaryolarının üzerine tartışmaların alevlendiği son günlerin en kritik tahminlerinden biri de Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak'tan geldi.

Hükümete yakınlığıyla tanınan Dilipak bugünkü köşesinde, "Seçim sonuçları daha bugünden belli. 1. parti AK Parti. 2. sırada CHP var. Diğer iki parti oy ve sandalye kaybederek varlıklarını sürdürecekler.."dedi.

"ERDOĞANSIZ VE AK PARTİ'SİZ ÇÖZÜM YOK"

Dilipak, "Demokrasi, hukuk devleti, parlamenter rejim" isteyenlere "Erdoğan’sız ve AK Parti’siz bir çözüm yok. Erdoğan’a da, Davutoğlu’na da, Beştepe’ye de alışacaksınız. Kılıçdaroğlu’nun tabiri ile “tıpış tıpış çıkacaksınız Beştepe’ye”. Ya bu gerçeği kabul edecek, ya da bu siyaset vadisine veda edeceksiniz. Bu sonuç milletin iradesinin eseridir. " diye seslendi.

bdurrahman-dilipak.20150827105747.jpg

DİLİPAK'TAN ERDOĞAN SAVUNMASI: BEŞTEPE'DE OTURMAYA DEVAM EDECEK...

"Erdoğan Beştepe’de oturmaya devam edecek.. Siz başkanlık sistemine geçin ya da geçmeyin o fiilen, değiştirmediğiniz 12 Eylül Anayasasının güvencesinde sınırsız ve sorumsuz başkanlık yetkisini sonuna kadar kullanacak. " diyen Dilipak, "Adam “gelin yetkilerimi tanımlayın ve kararlarımdan sorumlu olayım” diyor. Ama birileri “inadım inat” diyor.." diyerek başkanlık sistemini savundu.

İşte Dilipak'tan erken seçime ilişkin kritik kehanetler:

Yeni parlamentonun önünde en ciddi sorumluluk olarak yine bu Anayasa konusu olacak. Bugün bu konuda sorun çıkartanlar eğer yarın inatlarını sürdürecek olurlarsa o liderler koltuklarını kaybederler. Bu konu AK Parti’nin oy oranı ve sandalye sayısından bağımsız olarak Türkiye’nin gündeminde olacak.

Bugün Türkiye başkanlık sistemine dünden daha yakın. Dünden bu güne devam eden kriz bir koalisyon sorunu.. Eğer başkanlık sistemi olsaydı, başkanı millet seçecek ve hükümet parlamento dışında kurulacağından ülke liderlerin komplekslerine kurban edilmeyecekti.. Bugün yaşananlar başkanlık sisteminin anlatılması ve anlaşılması açısından önemli bir fırsat oldu.

"AK PARTİ'YE RAĞMEN OLMAZ"

Muhalefetin şunu görmesi gerek, mevcut Anayasa Erdoğan’a önemli yetkiler veriyor. AK Parti’nin desteği olmadan bu yetkileri sınırlandıramazsınız. Yeni bir düzenleme yapılacaksa bu AK Parti’ye rağmen olamaz..

(...)

"KILIÇDAROĞLU 29 EKİM'DE BEŞTEPE'YE ÇIKACAKTIR"

Sanırım Kılıçdaroğlu seçimden hemen önce 29 Ekim resepsiyonunda Beştepe’ye çıkacaktır. Keskin sirkenin küpüne zarar vermekten başka bir işe yaramadığını görmüş olması gerekir. Tabi, öfkesi aklından büyük değilse, yaşananlardan ders almışsa. Son yaşananlar ortada. Hem Beştepe’ye çıkmayacağım diyor, hem Beştepe’nin kendilerini davet edip görev vermesini beklediler. Verilmeyince de Beştepe’ye küstüler, yeni kabineye üye vermeyeceklerini açıkladılar.

Bu haber toplam 1396 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri