Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'nin uyarısı İsrail'i kızdırdı

17.07.2013 15:03
AB'den gelen uyarı İsrail 'i çok kızdırdı. Netanyahu, "Dayatmayı kabul etmeyeceğiz" açıklaması yaparken ülkedeki muhalefet ise masaya oturmayı tavsiye etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, "Dışarıdan dayatmayı kabul etmeyeceğiz" dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu , İsrail’in Filistinlilerle barış görüşmelerine yeniden başlamaması halinde "AB'nin yeşil hat ötesindeki İsrail kuruluşlarına hibeyi engelleyecek" yasa çıkaracağı şeklindeki uyarısına sert cevap verdi. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada Netanyahu’nun "Sınırlarımıza dışarıdan yapılacak bir dayatmayı kabul etmeyeceğiz" dediği bildirildi.


AB’den gelen, 2010'dan beri donmuş Filistin-İsrail’in barış görüşmelerine yeniden başlanmaması halinde Yeşil Hat ötesinde İsrail kuruluşlarına hibe yardımlarını engelleyecek yeni bir yaptırımı gündemine alacağı şeklindeki uyarısı İsrail’de geniş yankı buldu. Başbakanlık ofisinden gece yapılan açıklamada, Netanyahu’nun konuyu Adalet Bakanı Tizipi Livni, Ekonomi bakanı Nafatali Bennet ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Zeev Elkinile gün içerisinde etraflıca masaya yatırdığı belirtildi.

Açıklamada, Başbakan Netanyahu’nun toplantıda AB'ye "bölgede Suriye’deki sivil savaş, İran’ın nükleer silaha ulaşma çabası gibi bölgesel açıdan istikrara ve barış isteyen konularda görüşmeyi beklerdim" diyerek, “İsrail başbakanı olarak yüzbinlerce Judea, Samaria’da (Batı Şeria), Golan tepelerinde ve birleşik başkentimiz Kudüs’te yaşayan İsraillinin zarar görmesine izin vermeyeceğim. Sınırlarımıza dışarıdan yapılacak bir diktayı kabul etmeyeceğiz. Konu hakkında taraflar arasında ancak doğrudan müzakerelerle karar verilecektir” dediği ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan muhalefetteki İşçi Partisi lideri Shelly Yacimovich ise "Diplomatik izolasyon ülkeye zarar vermekte, pazar ve stratejik tehditler üzerimize çevrilmiş silahlardan daha az tehlikeli değil" dedi. Yacimovich ayrıca, Netanyahu’ya zaman kaybetmeden Filistinlilerle nihai anlaşma için müzakere masasına oturmasını tavsiye etti.

Sosyalist Meretz partisi lideri Zehava Gal-on ise Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “İsrail tüm demokratik dünyaya karşı Yahudi yerleşimleri yapmaya ve işgale devam ediyor" diyerek, "bunun devam etmesi halinde Yahudi yerleşimleri sonumuzu getirecek" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Avrupa Birliği şu ana kadar İsrail üniversitelerinde endüstri ve hastaneler üzerine sürdürülen 70 başlık altındaki bin 900  araştırma projesine toplam 750 milyon avro hibe sağladı. Yapılan yardımlar İsrail’in genel bütçeden araştırma programları için ayırdığı miktarın yüzde 40’ına karşılık geliyor. 

Kaynak: AA


 

Bu haber toplam 1750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri