Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tularemi'de erken teşhis dönemi

27.02.2011 23:23
Kulak burun boğaz hastalıklarına benzerliği ile dikkat çeken ve halk arasında 'Tavşan Ateşi' olarak bilinen 'Tularemi Hastalığı' erken teşhis edilmediğinde salgın tehlikesi oluşturuyor.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Muammer Karagöz, Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesine bağlı Muratbeyli köyünde yaşayan Zeliha Büyükköse'nin (33), boynunun sağ tarafındaki şişlikten şikayetçi olarak kendilerine başvurduğunu belirtti. Karagöz, yapılan tetkikler sonucunda Büyükköse'ye halk arasında 'tavşan ateşi' ya da 'avcı hastalığı' olarak bilinen 'Tularemi Hastalığı' teşhisi konulduğunu bildirdi.

Tularemi hastalığının kene ısırması ya da enfekte hayvan dokularına temasla, kirli su veya yiyeceklerle bulaştığını anlatan Karagöz, ''Yüksek ateş ve boğaz ağrısı ilk bulgulardır. Dudak çevresinde küçük yaralar olabilir. Hastalık boyunda büyük bir lenf bezi büyümesi ile kendini belli eder'' dedi.

Hastalığın bilinen klasik antibiyotik (penisilin, sefalosporinler) tedavilerine cevap vermediğini ifade eden Karagöz, Tularemi'nin diğer lenf bezi büyümesine neden olan hastalıklarla karıştırıldığına dikkati çekti. Hastaların yüzde 90'ının kulak-burun-boğaz şikayetleriyle geldiğini vurgulayan Karagöz, ''Çok nadir görülebilen bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle tanısı zor konuluyor. Bu hastalarda geç konulan tanılarda komplikasyonlar nedeniyle ölümler olabiliyor'' dedi.

Karagöz, boğazındaki şişlik şikayeti üzerine kendilerine başvuran Büyükköse'nin 1 ay süren tedaviye rağmen şikayetlerinin geçmemesinin, tularemi ihtimalini ortaya çıkardığını ifade ederek, ''Acıbadem Kayseri Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Sümerkan'ın yönetiminde hastanın kan örnekleri Almanya'ya gönderildi. Gelen sonuç, bizim koyduğumuz tanıyı doğrulayan nitelikteydi ve hastalık tularemi olarak belirtildi'' diye konuştu.

Bu tür şikayetleri olan hastalarda mutlaka tularemi olabileceğinin de akla getirilmesi gerektiğini hatırlatan Karagöz, ''Bulaşma yolları açısından araştırılma yapılmalıdır. Bölgemizde nadir görülmekle birlikte bazen salgın çıkması mümkün'' dedi. aa

Kaynak:
Bu haber toplam 2970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri