Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AÇLIK GREVLERİ BİTİRİLİRKEN İMRALI'YA SÖZ VERİLMEDİ

20.11.2012 10:49
Başbakan Erdoğan, açlık grevlerini bitirme talimatı veren Öcalan'a herhangi bir söz vermediklerini söyledi.

Açlık grevlerinin bitmesinde Mehmet Öcalan’ın İmralı’dan getirdiği mesajın etkili olduğunu belirten Erdoğan, karşılığında herhangi bir söz verilmediğini söyledi. Başbakan Erdoğan, İmralı ile görüşmelerin yeniden başlayabileceğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan 2 günlük Mısır ziyareti sonrası uçakta beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Açlık grevleri, ne oldu da bitti?

Biliyorsunuz İmralı, ailesini bile kabul etmiyordu. Ama bu defa ailesini kabul etti. Dolayısıyla Mehmet Öcalan adaya gitti ve açlık grevlerinin bitmesinde İmralı’nın mesajı da etkili oldu. Daha öncesinde gitmesine karşı çıkmadık. Biz bunu daha önce de söyledik. Avukatların gitmesine sıcak bakmıyorduk ama ailesi her an gidebilir.

Öcalan'a açlık grevlerini bitirmesine karşılık bir söz verildi mi?

Çok açık söyleyeyim öyle bir şey yok. Bizim Güneydoğu programımız, partimizin kuruluş programında var. Orada adını ister Güneydoğu problemi deyin, ister başka problem deyin o problemin çözümüne ilişkin programımız var. 2005’e kadar böyle devam ettik. Ondan sonra olaya farklı bakıyoruz. Çünkü alınmış olan mesafeler var. Oradaki halkın Ak Parti’ye güveni var. Yargıda anadilde savunma vesaire, bunların cevabı zaten programımızda yerini aldı ve buna yönelik de kısa bir süre önce Meclis’e tasarıyı gönderdik. Temennim odur ki, kısa zaman içinde onu da geçireceğiz.

NEYİ SÖKE SÖKE ALDINIZ?

Bunun yanında Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması artık normal okullara da girdi. Üniversitelerde zaten bununla ilgili bölümler açıldı. Tüm bu adımlarla bir defa birilerinin provoke etmek istediği veyahut da dezenformasyon olarak yürüttüğü çalışmalar çökmüş oldu. Kimsenin aklından bile geçiremeyeceği şeyleri biz yaptık. Efendim ne zaman siz bir şey yapsanız terör örgütü bunu biz koparıp aldık diyor. Bu ucuz politika. Yani bu Güneydoğu’daki, Doğu’daki bütün yatırımları biz söke söke aldık diyorlar. Neyi söke söke aldın? Biz Yüksekova’ya havaalanı yapmak istiyoruz. Sen oradaki müteahhitin iş makinalarını yakıyorsun.

İmralı ile görüşmeler yeniden başladı mı?

Öncelikle kendisinin bir görüşme arzusu vardı. Görüşme talebinde bulunuyordu. Burada tabii elimizdeki enstrümanları zaman zaman kullanma yetkisini bırakmayız. Silvan meselesinde söylediğimde maksadım İmralı değildi. Dışardaki terör örgütüydü. Onlar mücadele müzakere diyorlardı. Burada da yine aynı şekilde İmralı’yla devlet olarak çeşitli görüşmeler, tabii burada enstrüman olarak genellikle kullanılan Milli İstihbarat Teşkilatı’dır, onun elemanlarıdır. Onlar görüşme yapabilir. Bundan herhangi bir sakınca görmüyoruz. Çünkü aslolan sorunu çözmektir. 

Bu haber toplam 2338 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri