Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adalet Bakanlığı bombacısı botta yakalandı

01.08.2013 14:44
Adalet Bakanlığı ve AK Parti merkez binasına saldırı yapan terörist, Sakız Adası açıklarında bir botta yakalandı.

Yunanistan'ın Sakız Adası açıklarındaki şişme bottayakalananlar arasında Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıları organize eden Hasan Biber de var.

HEDEFTE ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ DE VARDI

MİT, Biber'in hedefinin ABD Büyükelçiliği olduğunu belirleyince ABD istihbaratıdevreye girdi, elde edilen bilgiler Yunanistan polisine aktarıldı ve düğmeye basıldı.

100 KG PATLAYICI İLE YAKALANDI

Yasadışı DHKP-C üyesi Biber ve ekibinin, bota yüklenen 100 kilo patlayıcıyla İstanbul ve Ankara'daki hedeflere saldırmayı planladıkları öne sürüldü.

Yunanistan'ın Sakız Adası açıklarında silah ve patlayıcılarla yakalanan 4 kişiden biri, Ankara'da Adalet Bakanlığı ve Ak Parti Genel Merkezi'ne yapılan saldırıları organize eden Hasan Biber çıktı. Biber ve diğer şüphelilerin, şişme bota yüklenen 100 kilo patlayıcıyı İzmir'den deniz yolu üzerinden İstanbul'a sevk etmeyi, ardından da İstanbul ve Ankara'daki hedeflere saldırmayı planladıkları anlaşıldı.

BOMBAYI ATTI VE KAÇTI

19 Mart tarihinde Muharrem Karataş AK Parti Genel Merkezi'ne law silahıyla, Hasan Biber de Adalet Bakanlığı'na aynı saatlerde el bombası atarak saldırı düzenlemiş ve kayıplara karışmıştı. Terör ve istihbarat ekipleri, Karataş ve Biber'in Suriye üzerinden Yunanistan'a geçtiklerini belirledi. 5 Haziran 2013 tarihinde DHKP-C'li Bulut Yayla'nın eylem için Türkiye'ye giriş yaparken Edirne'de yakalanması, örgütün eylem planını da deşifre etti. Örgütün Ankara ve İstanbul'da Hasan Biber ve Mehmet Yayla'yla bombalı eylem yapacakları bilgisine ulaşıldı.Bombacıların Yunanistan üzerinden Türkiye'ye gireceği anlaşıldı. Bilgiler Yunanistan'a iletildi ancak Yunanistan istihbarat paylaşımına yanaşmadı.

ABD ELÇİLİĞİ'NDE ÖNLEM

Hürriyet'in haberine göre istihbarat uzmanları, Hasan Biber'in hedefinin Ankara'da şubatta intihar bombacısı saldırısına uğrayan ABD Büyükelçiliği olduğunu belirledi. Büyükelçilik önündeki Paris Caddesi araç trafiğine kapatılırken, önlemler de artırıldı. ABD istihbaratı devreye girdi, elde edilen bilgiler Yunanistan polisine aktarıldı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri de alınan istihbarat doğrultusunda Sakız Adası yakınlarında, içinde silah ve patlayıcı olan botta Hasan Biber ve Mehmet Yayla ile birlikte Yunanlı 2 kişiyi yakaladı. Şüphelilerin yakalanmasının ardından Atina'da çok sayıda hücre eve baskın yapıldı.

TÜRKİYE İSTEDİ

Türk Interpolü, olayın ardından Hasan Biber'le ilgili daha önce hazırlanan dosyayı Yunanistan polisiyle paylaştı. Saldırılara ilişkin soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesiyle ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı da dosya hazırlayarak ilgili bakanlıklar üzerinden Yunanistan'a iletti. Biber'in iadesiyle ilgili işlemler başlatıldı.

1991'DE SENDİKACIYDI

Hasan Biber, 1991 yılından 1998'e kadar Liman-İş Sendikası Genel Başkanlığıyaptı. Biber'in, görevinden ayrıldıktan sonra DHKP-C içinde eylemlere katıldığı, Mersin'deki eylemlerde ön saflarda olduğu ve Suriye'de eğitim aldığı öne sürülmüştü. Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi'ne eş zamanlı saldırıyı düzenledikleri gerekçesiyle aranan Hasan Biber ve arkadaşı Muharrem Karataş hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmıştı. Biber ve Karataş'ın dosyası Adalet Bakanlığı aracılığıyla Interpol Genel Merkezi'ne gönderilmişti.

Bu haber toplam 2624 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri