Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adana İncirlik'deki ABD askerleri cami basıp Kuran yaktı

09.01.2013 23:49
ABD askerlerinin yılbaşı gecesi İncirlik Üssü içerisinde yer alan ve Türk askerlerin ibadet ettiği camiyi basıp, minberi kırdığı ve Kuran yaktığı iddia edildi.

Adana’daki Amerika'ya ait İncirlik Üssü’nde yılbaşı gecesi ABD ’li askerlerin 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’ndaki camiye girip, ahşap minberi parçaladıkları, camları kırdıkları ve Kuran’ı Kerim’leri parçaladıkları iddiaları üzerine, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan tepki gösterdi.

10 sivil toplum örgütü adına ortak yazılı açıklama yapan Recep Çalışkan olayı kınayıp, "Hiç kimse ibadethanelerimize saldıramaz, kutsal kitabımıza saygısızlık yapamaz" dedi. 

Adana’da günlük yayın yapan yerel Çukurova Merhaba Gazetesi’nde bugün yer alan haberde İncirlik Üssü’nde 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nda görevli askerlerin ibadet ettiği camiye, geçen yılbaşı gecesi alkol alan 39’uncu Wing Komutanlığı’nda görevli ABD’li askerlerin girdiği, burada ahşap minberi yıkıp, camları kırdıkları, Kuran’ı Kerim’leri yırtıp, parçaladıkları öne sürüldü. Haberde olayla ilgili iki Türk subayın inceleme yaptığı ancak konunun örtbas edilmeye çalışıldığı, caminin de tadilat yapıldığı gerekçesiyle kapatıldığı öne sürüldü. 

STK’LARDAN KINAMA 

İddialarla ilgili Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, 10 sivil toplum örgütü adına yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi. 

Konuyla ilgili Türk ve ABD’li yetkililerin kamuoyunu aydınlatacak açıklama beklediklerini dile getiren Recep Çalışkan, şöyle dedi: 
"Haddini bilmez Amerikalı askerleri bu çirkin saldırıları dolayısıyla şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının İslami değerlerimize yönelik olduğu açıktır. Kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim, camilerimizin minberleri, camı, çerçevesi birer bütündür. Hiç kimse ibadethanelerimize saldıramaz, kutsal kitabımıza saygısızlık yapamaz. 
Değerlerimize saldıran ABD askerler cezalandırılmalı, deşifre edilmeli ve yapılan bu büyük yanlışlık derhal düzeltilmelidir. Tepkimize kayıtsız kalındığı ve gereken yapılmadığı takdirde sorumluluğun sadece olaya karışan ABD askerleri ile sınırlı kalmayacağını, ABD Başkanı dahil tüm yetkilileri bağlayacağını bildiririz. Son olarak Türk ve ABD yetkililerin konuyu aydınlatmalarını, bu çirkin iddialarla ilgili derhal bir açıklama yapılmasını talep ediyoruz." 


MÜTFÜLÜK: OLAYI BASINDAN ÖĞRENDİK

Adana İl Müftüsü Arif Gökçe ise söz konusu iddialarla ilgili kendilerine herhangi bir bilgi yansımadığını, iddiaları gazete haberiyle öğrendiklerini söyledi. 

İncirlik Üssü’nde müftülüğe bağlı bir cami olmadığını aktaran Müftü Arif Gökçe, "Herhalde İncirlik Üssü’nde çalışan kardeşlerimiz, en azından namazlarını kılabilecekleri bir yer yapılmış ve orada ibadetlerini yapıyorlar. İddia edildiği gibi böyle bir şey varsa, biz bunu etik açıdan kınayabiliriz. Üsse girmek mümkün değil. Bizim sorumluluğumuzda olan bir yer olmadığı için soruşturma açmak gibi bir yetkimiz yok. İbadethanelere böyle bir saldırı varsa şayet, bunu kınıyoruz. İlgili kaymakama bu durumun araştırılması ve bize bilgi verilmesi yönünde bir yazı yazdım" diye konuştu.

Bu haber toplam 18174 defa okunmuştur
yalan haber..
meral ince
gökten başınıza taş düşse "Erdoğan" diyeceksiniz,Allah ıslah etsin böyle asparagas haberlere nasılda inannıyorsunuz onların haddinemi düşmüş ,vatanımızda böyle bir şey yapsınlar kusura bakmayın ama mangal gibi yürekle birlikte cesaret ister ..
24 Mayıs 2013 Cuma 03:45
Beğendim (1)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
ABD ile İşbirliği Vatana İhanettir
Vural Savaş
www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=3973
13 Ocak 2013 Pazar 21:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
akp
hasan
akp,nin serefli islami nerde!!?? akp,lilerden, sesss cikmiyor.dogru,ya simdi onlar,cocuk katili. apoya,ozgurluk cigliklari atiyorlar.herseyi halk,a soran tayyib erdogan bunu halka ve sehit ailerine sordumu!!??
10 Ocak 2013 Perşembe 18:53
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri