Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ADD ve CHP'nin çelenk koyma ısrarı Vali'yi kızdırdı

28.10.2012 17:01
Antalya'da Atatürk Anıtı'na çelenk koymak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği'ne izin verilmedi. Kalabalık grubun polis barikatını aşarak anıta ulaşmaya çalışması Vali'yi fena kızdırdı.

Antalya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen törenlerde Atatürk Anıtı'na çelenk koymak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerine izin verilmedi.

Kalabalık grubun önünde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın yürümesi dikkat çekti.

Anıta çelenk koymak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri çevik kuvvet ekipleri tarafından engel olunmaya çalışılırken, kalabalık grubun polis barikatını aşarak anıta ulaşmaları Vali Altıparmak'ı kızdırdı.

"Burası kabile devleti, aşiret devleti değildir" diyen Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, tören alanındaki barikatları aşan Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ve CHP'lilere sert tepki gösterdi. Altıparmak, "kanun var nizam var. Burada bir kanun koyulmuşsa herkes uymalıdır. Rütbesi makamı ne olursa olsun uymak zorundadır." şeklinde konuştu.

Vali Altıparmak, "Bunu bir provokasyon olarak mı? değerlendiriyorsunuz sorusuna, "Bu bir sabotajdır. Tören sabote edilmiştir. Kimlerin sabote ettiğini de gördünüz. Bu işe kim karışmışsa, kim varsa hepsine soruşturma açılacak" diyerek yanıt verdi.

BAHÇELİEVLER'DE CHP'LİLERLE POLİS ARASINDA ÇELENK ARBEDESİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde Bahçelievler Kaymakamı Şevket Cinbir, Garnizon Komutanı İsmail Hançerlioğlu ve Belediye Başkanı Osman Develioğlu Bahçelievler Hükumet Konağı'ndaki Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Bahçelievler CHP İlçe Teşkilatı üyeleri de Atatürk büstünün önüne çelenk bırakmak istedi. Çelengin konulmasına izin vermeyen Kaymakam Şevket Cinbir, arbede sırasında Hükumet Konağı'na giriş yaptı. Emniyet güçleri ile CHP'liler arasında gerginlik yaşandı.

"ÇELENGİMİZİ ZORLA DA OLSA KOYDUK"

Yaşanan arbedenin ardından konuşan CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Rıza Akpolat "Biz görevimizi yerine getirdik, çelengimizi zorla da olsa koyduk" dedi. Gerginliğe de değinen Akpolat, "Biz bayramımızı halkımızla, vatandaşlarımızla kucak kucağa kutlamak istiyoruz. Verilen genelgelerle kutlamalara gölge düşürülmeye çalışılıyor" dedi. Atatürk anıtlarına çelenk konulmasına karşı çıkıldığını, bunun masumane bir istek olduğunu belirten Akpolat, "Bizim derdimiz sorun çıkartmak değil. Biz Atamıza olan vazifemizi yerine getirmek için burada çelenk koyma törenine katılacağımızı bildirdik. Ama malesef kurumlar bize bunu gerçekleştiremeyeceğimizi söylediler. Gerekçe olarak bir genelgeden bahsediyorlar. Sadece Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı'nın çelenk koyacağını söylediler. Biz de Cumhuriyetin kurucu partisi olarak bunun en doğal hakkımız olduğunu ve bunu koyduğumuzda da hiçbir şeyin olmayacağını vatandaşa göstermek istedik" dedi. Genelgenin yanlış olduğunu düşünen İlçe Başkanı Akpolat, "Biz görevimizi yerine getirdik. Bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisi olarak görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz. Biz çelengimizi zorla da olsa koyduk" şeklinde açıklama yaptı. Çelenk koyma törenine katılan ve üzerlerine doktor, avukat ve öğrenci kıyafetleri giyen bazı CHP'lilerin ellerinin bağlı olduğu görüldü. Asker üniforması giyen ve başına çuval geçirilen bir partilinin de görüntüsü dikkat çekti.

Partililere hitaben bir konuşma yapan Rıza Akpolat "Bayramlar güneş gibidirler. Nasıl ki güneşin ışığı ve ısısı engellenemezse, bayramların kutlanması da engellenemez" diye konuştu.

 

Kaynak: DHA, Haber 7 

Bu haber toplam 2600 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri