Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adil Öksüz'ü sorgulayan savcı konuştu

14.08.2016 18:52
15 Temmuz'da Akıncı Üssü'nde yakalanan, savcının tutuklanma talep ettiği ancak mahkemece serbest bırakılan Adil Öksüz hala aranıyor.

Darbe teşebbüsünün kilit ismi olmasına rağmen, mahkeme başkanı tarafından, 21 dakika gibi kısa bir sürede serbest bırakılan ve kayıplara karışan Adil Öksüz'ü, önce sorgulayıp sonra tutuklama talebiyle mahkemeye sevk eden Cumhuriyet Savcısı Cihan Ergün konuştu.

DİĞER SUBAYLAR GİBİ, ADİL ÖKSÜZ DE AKINCI'NIN ETRAFINDAKİ ARAZİDE YAKALANDI

Kendisine Öksüz'le ilgili tek bir istihbarat gelmediğini belirten Ergün, "Adil Öksüz adını ilk kez duydum, şahsını da ilk kez gördüm. Eğer Adil Öksüz, bir yerin imamı, temsilcisiyse bunu bilen arkadaşların önceden söylemesi gerekiyordu. Tabi devlet istihbaratlarının da bunu bilmesi gerekiyordu. Akıncı Hava Üssü'nün bulunduğu yer civarında arazide alınmış. Ancak şunu belirtmek lazım. Sırf Adil Öksüz değil diğer alınan subay kişiler de araziden toplanıp getirilmişti" dedi.

SORGUDA ÇELİŞKİLİ CEVAPLAR VERİYORDU

Havacıların imamı olarak bilinen Adil Öksüz gözaltına alındığında yanında 80 subay daha vardı. A Habere konuşan savcı, Adil Öksüz'ün sorgudaki çelişkili cevaplarını şöyle değindi:

"Saat 9.00'da Keçiören'den taksi tuttum, orada tarla almaya geldim" dedi. Kimden alacaktınız, bir isim veriyor. Soyadı ne, öyle bir soyisim vermiyor.Aynı şekilde, "Telefonu yok mu, görüşmediniz mi?", "Yok, telefonu yoktu. Filanca görüştürecekti". Filancanın soyadı var mı? Onu da söyleyemiyor. Kaçak güreşiyor, kaçamak cevaplar veriyor"

FETULLAH'A KÜFRETTİ

Öksüz, sorguda Fetullah Gülen'e de küfürler yağdırmış. Savcı Ergün o anları şöyle anlattı:"Bunlarla görüştünüz, emir alır mısınız?" deyince hiddetle küfürler savuruyor. Böyle az bilgili adama bağlılığının olamayacağını, beraber adlarının anılmasının bile kendisini alçaltacağını söylüyor.

ÖZEL BİR SORU SORDUM

'İlahiyatçıyım' demişti. Hatta tefsir bölümünde hocaymış. İmzaladıktan sonra dedim ki hocam, özel bir sorum olacak. Kendisiyle ilgili tek bir soru sordum. O da cevap verdi. 'Tamam' dedim, 'Hocanız da böyle cevap verirdi'". Savcı Ergün, Öksüz'ün Fetullah Gülen'le benzer bir cevap verdiğini söyledi.

Savcı Ergün, sorguladığı diğer kişilerle Adil Öksüz'le benzer yanıtlar vermesinin dikkatini çektiğini söyledi. Ergün, şöyle konuştu: Darbe kalkışmasının tamamı kaybetmeleri halinde neler söyleyeceklerini çalışmıştı. Birbirini görmeden aynı şeyleri söyleyebiliyorlardı. Rüşvetin belgesi olur mu? Darbenin somut belgesi mi var? Sorguladığımızda bir takım sorulara kaçamak cevaplar verdiğini gördük. Orada bulunmasının nedenini somut olarak izah edemediğini gördük, bunu da talebimize yazdık"

Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri