Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'ADNAN KAHVECİ'NİN KATİLİ HONDURAS'TA'

18.12.2012 11:29
Özal döneminden iki Köşk görevlisinin Kanada ve Honduras’a kaçtığını söyleyen Burhan Kuzu'dan, Kahveci'nin şüpheli ölümüne ilişkin açıklamalar...

Özal döneminden iki Köşk görevlisinin Kanada ve Honduras’a kaçtığını söyleyen Kuzu, “Adnan Kahveci’yi öldürdüğü iddia edilen kişinin de Honduras’a kaçtığını duydum” dedi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 1993 yılında yaşanan suikast ve ölümlerin mutlaka açığa çıkarılmasını isterken, ilginç bir iddia ortaya attı. İsim vermeyen Kuzu, Adnan Kahveci’nin ölümünden sorumlu olan kişinin Honduras’a kaçtığını iddia etti. Vatan’a konuşan Kuzu, Türkiye’de 1993 ve 2007 tarihlerinin en önemli ve kritik tarihler olduğunu söyledi. Kuzu, özellikle 1993 yılında peş peşe yaşanan ölümlerin “Son derece şüpheli” olduğunun altını çizdi. Prof. Kuzu, şöyle konuştu:

“1993 ve 2007 aydınlatılmalı. Özellikle de 1993 yılında yaşanan ölümler aydınlatılmalı. Acelesi şu; çünkü 20 yıllık zamanaşımı dolmak üzere. Bir çok olay bakımından süre bitecek. Uğur Mumcu suikastı mesela... Mutlaka araştırma yeniden başlatılmalı. O gün şeriatçılara bu olayı yıkanlar bile bugün, ‘Yanlış yaptık’ diyor. Onlar bile artık dinlediğinizde, ‘İş böyle değil, başka tarafa gidiyor’ diyor. Birçokları anladı. Danıştay’da da aynısı oldu. ‘Başörtüsüyle alakalı karar verdi ondan bu olay yaşandı’ dediler. Sonra ne oldu? Baktılar ki işin içinde başka şeyler var. 1993 yılını hatırlayın Özal, Kahveci, Bitlis, Madımak Oteli’nin yakılması...”

Honduras iade etmiyor

Turgut Özal’ın vefatının ardından Köşk’te çalışan iki görevlinin birinin Kanada, birinin Honduras’a gittiğini hatırlatan Kuzu, Honduras kimin aklına gelir? Oraya kaçıyor çünkü orada suçluları iade etmiyorlar. Bir de mesela Adnan Kahveci’yi trafik kazasında öldürdüğü iddia edilen adam da şu anda orada....” dedi. “Şüpheli olarak Honduras’ta bulunan kim?” sorusunu da Kuzu, “Ben isim bilmiyorum ancak böyle bir duyum aldım. Bu da ilginç değil mi?” ifadesini kullandı.

En karanlık yıl: 1993

Adnan Kahveci’nin eşi ve kızıyla kaza geçirerek hayatlarını kaybetmelerinin üzerindeki esrar perdesi hala kalkmadı.1993’ün bazı karanlık olayları şöyle:

24 Ocak 1993: Uğur Mumcu bombalı suikastal öldürüldü.

5 Şubat 1993: Devlet Bakanı Adnan Kahveci Bolu-Gerede yakınlarında trafik kazası geçirdi. Kahveci’nin yeni yapılan otobanda ters yola girdiği kayıtlara geçti. Kahveci’nin çarptığı otomobilin sürücüsü Murat Demir de öldü.

17 Şubat 1993: Orgeneral Eşref Bitlis’in içinde bulunduğu uçak düştü, Bitlis hayatını kaybetti.

17 Nisan 1993: Özal öldü.

2 Temmuz 1993: Madımak Oteli yakıldı, 37 kişi öldü.

5 Temmuz 1993: Başbağlar’da 33 vatandaş öldürüldü.

22 Ekim 1993: Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti gerçekleşti.

4 Kasım 1993: Binbaşı Cem Ersever öldürüldü.

Vatan 

Bu haber toplam 8626 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri