Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Devlet oğul Menderes için saf tuttu

25.12.2011 16:07
Merhum Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan da katıldı.

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in vefat eden oğlu Aydın Menderes İstanbul Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yanlış teşhis ve tedavi iddialarıyla ilgili olarak, "Ailenin talebi olursa inceleme yaparız" dedi.

MENDERES SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Menderes'in cenazesi, Atatürk Havalimanından konvoy eşliğindeki cenaze aracıyla Fatih Camisi'ne getirildi. Menderes'in Türk bayrağına sarılı tabutu, cami avlusundaki musalla taşına bırakıldı.

Menderes'in cenazesinin önüne büyük boyutta bir fotoğrafı da yerleştirildi. Tabutun başında iki polis nöbet tuttu.

Cenaze töreninin düzenlendiği Fatih Camisi'ne vatandaşların yoğun ilgisi olduğu gözlendi.

Vatandaşlar arama noktalarından geçirilerek cami avlusuna alındı. Menderes'in bazı sevenleri tabutun başına gelerek dua etti.

Bu arada, basın mensuplarına açıklama yapan Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkanı Süleyman Soylu, bir dostu kaybetmekten dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Menderes'in ölümünün ani ve beklenmedik olduğunu ifade eden Soylu, "Aydın bey hayatımızın her döneminin bir parçası oldu. Siyasi hayatta birlikte olduğumuz bir insandı. Kendine has özellikleri vardı. Türkiye'nin en derinlikli entelektüellerinden biriydi. Türkiye'nin önemli bir aydınıydı. Aynı zamanda mümin bir insandı" diye konuştu.

Soylu, hastalık sürecinde Menderes'le görüşmediğini, ancak hastalık öncesinde kendisiyle bazı paylaşımları olduğunu kaydetti. Açıklama sırasında Soylu'nun duygulandığı görüldü.

Eski Cumhurbaşkanılarından merhum Celal Bayar'ın torunu Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali de, çok değerli bir insanı kaybetmekten duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Naskali, şunları kaydetti: "Aydın Menderes, Adnan Menderes'in bir emanetiydi, ama bunun ötesinde siyasi kimliği olan görüşleri ile bizi aydınlatan biriydi. Çok üzüntülüyüz."

HAMZAÇEBİ: "SİYASİ ÇİZGİSİNDE TUTARLIYDI"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Aydın Menderes'in çok önemli ve değerli bir insan olduğunu belirterek, "Siyasi çizgisinde tutarlı olan ve bunda herhangi bir sapması olmayan, demokrasiye inanmış önemli bir kişiydi" dedi.

Hamzaçebi, eski Başbakanlardan merhum Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes için cenaze töreninin düzenleneceği Fatih Camisi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Menderes'e Allah'tan rahmet diledi.

Hamzaçebi, "Kendisi çok önemli ve değerli bir insandı. Siyasi çizgisinde tutarlı olan ve bunda herhangi bir sapması olmayan, demokrasiye inanmış önemli bir kişiydi. Menderes ailesinin önemli bir temsilcisiydi. Türk siyasetinde ihtiyacımız olan bir insandı. Ailesine ve milletimizde başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, Menderes'in Türk siyasi hayatında önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Entelektüel bir derinliğe sahipti. Hayatının son 15 yılında çok zahmet çekti. Allah rahmet eylesin" dedi.

GÜL VE ERDOĞAN CENAZEDE

Aydın Menderes'in cenaze töreni için Fatih Camii'ne gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Menderes ailesine taziyelerini sundu.

Gül ve Erdoğan öğle namazı sonrası düzenlenecek cenaze töreni için Fatih Camii'ne geldi ancak avluya girmeden önce Aydın Menderes'in eşinin bulunduğu avlunun yanındaki binaya girdi. Burada bir süre kalan Gül ve Erdoğan Menderes ailesine taziyelerini iletti. Cenaze töreninin başlayacağına ilişkin cenazeyi kıldıracak olan imamın çağrısı üzerine Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes beraberinde Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile birlikte avluya girdi. Ayrıca eski Başbakanlardan Tansu Çiller de Ümran Menderes'in yanında cami avlusuna geldi.

TOPRAĞA VERİLDİ

Cenaze namazının ardından Aydın Menderes'in Türk bayrağına sarılı tabutu, musalla taşından alınarak tekbirler eşliğinde omuzlarda cenaze arabasına taşındı. Cenaze aracı daha sonra, Topkapı'daki Anıt Mezar'a gitti. Aydın Menderes, babası Adnan Menderes'in Anıt Mezarı'nın yanında toprağa verildi.

AKDAĞ: "AİLENİN TALEBİ OLURSA TALEP İNCELEME YAPARIZ"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Aydın Menderes'e yanlış teşhis konulduğu ve yanlış tedavi uygulandığı yönündeki iddialarla ilgili olarak, "Ailenin talebi olursa inceleme yaparız" dedi.

Erzurum'da düzenlenen "İnovasyona Dayalı Bölgesel Turizm Stratejisi ve Eylem Planı" kapanış konferansına katılan Bakan Akdağ, toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Akdağ, bir gazetecinin, "Sayın Menderes'in eşinin 'yanlış teşhis konuldu, yanlış tedavi yapıldı' yönünde açıklaması oldu. Siz de tedavi hizmetleriyle yakından ilgilendiniz. Bu konuda soruşturma ya da inceleme yapılacak mı?" sorusu üzerine, ailenin talebi olursa inceleme yapacaklarını belirtti.

Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz Sayın Aydın Menderes 34 gün Ankara Atatürk Araştırma Hastanesinde yattı. Oraya geldiği günden itibaren nakli sırasında eşi Ümran Hanım beni aramıştı. Naklini gerçekleştirdik. Oraya gelişinden itibaren arkadaşlarımız büyük bir itinayla tedavisini gerçekleştirdiler. Aile de yapılan hizmetten çok mutlu oldu. Rahmetli uzun süredir nörolojik açıdan bazı problemler yaşıyordu. Bunların tabii diğer hastalara göre tedavisi daha zordur. Kısa bir süre önce özel bir hastanede kalmıştı. Zannediyorum ifadeleri oradaki teşhisle alakalı. Ama o özel hastaneyle ilgili bir şey söylersem hastaneye haksızlık etmiş oluruz. Sonuçta çok iyi bir tedavi aldı, yoğun bakım hizmeti aldı."

 

Bu haber toplam 1776 defa okunmuştur
DEMİREL GENE YOK
hursit dilaver
kimse de YAHU BU DEMİREL NİYE TÖRENE GELMEDİ diye sormadı. 40 yıl rantını yiyen adam cenazede yok.BU NE VEFA.. YANİ DÜN DÜNDÜ,BUGÜN BUGÜN MÜ.. elbet biz de günü geldiğinde biz de böyle diyeceğiz. bu nasıl iş yahu. 1964den beri menderes diyerek iktidar oldu..AMA DİKKAT EDİN, MENDERESİN KABRİ ÖZALA, OĞLUNUN CENAZESİ TAYYİP BEYE NASİP OLDU. DEMİRELE HİÇ BİRİ NASİP OLMADI. BELKİ DE İSTEMİYORDU..allah şahit oldu .bize susmak düştü diye de konuştu wahsibatılıco..
25 Aralık 2011 Pazar 19:33
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri