Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Adriyatik'teki gemi yangının nedeni belli oldu

31.12.2014 13:37
Yunanistan'dan İtalya'ya giderken yanan "Norman Atlantic" gemisindeki yangının nedeni gün yüzüne çıkmaya başladı. İtalyan makamlara göre yangın, kaçak göçmenlerin ısınmak için yaktığı ateşten çıktı.

Alman Bild gazetesinin internet sitesindeki habere göre, biri Türk 11 kişinin hayatını kaybettiği "Norman Atlantic" gemisindeki yangına kaçak göçmenler neden oldu. İtalyan yetkililere dayandırılan habere göre, yanan gemiden 2 Afgan ve 1 Suriyeli kaçak göçmen kurtarıldı. Kaçak göçmenlerden birisi siyasi sığınma için İtalyan makamlarına başvurdu. Kaçak göçmenlerin, ısınmak için gemide ateş yaktıkları ve yangının bu nedenle çıktığı iddia ediliyor. Göçmenlerin zeytin yağıyla lastik tutuşdurdukları belirtildi.

289 KİŞİ KURTARILDI

Yunanistan'ın Patra Limanı'ndan İtalya'ya giderken araç güvertesinde yangın çıkan "Norman Atlantic" adlı feribotta şimdiye kadar 289 kişi kurtarıldı. Feribotta bulunan 53 Türk vatandaşından 9'u da kurtarılanlar arasında. Feribottaki yolcular, tek tek helikopterlere çekiliyor.

Başka bir iddia ise, "Norman Atlantic"te yeterli kabin olmadığı için bazı TIR şoförleri araçlarında yolculuk yapmak zorunda kaldı. Yangının araçların bulunduğu bölümde çıktığı, bu nedenle kazada daha fazla ölü olabileceğinden endişe edildiği bildiriliyor.

FATURA AĞIRLAŞIYOR

Yunanistan'dan İtalya'ya doğru yola çıktıktan sonra geçtiğimiz Pazar sabahı Adriyatik Denizi'ndeyken yangın çıkan "Norman Atlantic" adlı gemide 11 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında 1 Türk de bulunuyor. Kurtarma çalışmaları sırasında ise 2 Arnavut görevli yaşamını yitirmişti.

Bu haber toplam 1626 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri