Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AFAD Son Rakamları Açıkladı

10.11.2011 11:25
AFAD Van'da dün akşam saat 21.23'te meydana gelen Richter ölçeğine göre 5,6 büyüklüğündeki depremde, enkaz altından 7 kişinin cesetlerinin çıkarıldığını, 25 yaralının kurtarıldığını açıkladı.

AFAD, merkez üssü Van'ın Edremit İlçesi olan depremden sonra 17 askeri, 6 THY olmak üzere toplam 23 uçakla hava köprüsü kurularak arama kurtarma ve sağlık personelinin sevkıyatının yapıldığını bildirdi. Bölgeye 23 uçakla 104'ü sivil toplum kuruluşu görevlisi olmak üzere toplam 783 arama kurtarma personeli, 59 UMKE ekibi, 14 arama köpeği, 54 iş makinesi ve araç, 986 çadır ve 5 bin 280 battaniye gönderildi ifade edildi. AFAD'ın açıklamasında şöyle denildi:

"HASARLI BİNALARA KESİNLİKLE GİRİLMEMELİ"

"Van'a, 3'ü uçak, 8'i helikopter ambulans olmak üzere toplam 22 ambulans intikal ettirilmiştir. İlk belirlemelere göre 25 binada hasar meydana gelmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu arama kurtarma ekiplerimizce enkazdan 25 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılmıştır. Arama kurtarma çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. 7 vatandaşımız depremde hayatını kaybetmiştir. Uçaklarla ve karayoluyla arama kurtarma ve sağlık personeli ile insani yardım malzemesi sevkıyatı devam etmektedir. Ayrıca, depremden etkilenen 260 vatandaşımızın Van'dan, İstanbul ve Ankara'ya sevki sağlanmıştır. Deprem bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir."

GENELKURMAY: 7 NAKLİYE UÇAĞI TAHSİS EDİLDİ

Genelkurmay Başkanlığı da 5,6 büyüklüğündeki deprem ardından, bölgeye yardım için Türk Silahlı Kuvvetleri'nin doğal afet/kurtarma birliklerine intikal için hazırlık emri verildiği belirtilirken şu açıklayı yaptı:

"İlk aşamada; Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının talebi üzerine, 6 farklı ilden (Ankara, Adana, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, İzmir) arama kurtarma ekiplerini Van’a götürmek üzere 7 adet nakliye uçağı tahsis edilmiştir.Bir adet ambulans uçağı saat 02.01’de Van’a hareket ettirilmiştir. Jandarma Özel Arama Kurtarma Taburundan 24 kişilik ilk ekip iki uçakla Van’a intikal ettirilmiş, saat 02.40’da Van’a ulaşmıştır. Genelkurmay Özel Kuvvetler Doğal Afet Arama Kurtarma (DAK) Taburundan 40 kişilik ilk ekip, iki uçakla 02.00’da Van’a intikale başlamıştır. DAK Taburu'ndan 23 kişilik, Jandarma Özel Arama Kurtarma Taburundan 81 kişilik arama kurtarma ekipleri intikal için hazırlıklarına devam etmektedir. İhtiyaç halinde kullanılmak üzere, gece görüş kabiliyetine sahip dört adet helikopter Van bölgesinde görevlendirilmiştir."

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri