Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Spanta: 'Türkiye'den yardım istedik'

12.03.2009 16:15
Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta, İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 10. Zirvesi hakkında medyayı bilgilendirmek amacıyla basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rengin Dadfar Spanta, EİT zirvesinde ikili ve üçlü görüşmeler yaptığını belirterek, görüşmelerin çok olumlu geçtiğini kaydetti.

Gazetecilerin, ABD Başkanı Barack Obama'nın Taliban'la müzakere konusundaki açıklamalarını nasıl karşıladığı sorusunu cevaplayan Spanta, “Obama bizim terörle mücadele konusunda asıl ortağımız olarak kendi görüşlerini açıklayabilir. Çünkü her yönden en çok yardımı yapan ve kayıp veren ülkeyiz. Bu açıklaması bizim iç siyasetimize karışıyor anlamı taşımamalı. Biz de uluslararası bazı konularda kendi fikrimizi beyan ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye ile ilgili görüşmeler konusuna da değinen Dışişleri Bakanı Spanta, “Biz Türkiye'nin güvenliği yeniden yapılandırılması konularında dost ve kardeş ülke olarak daha fazla rol almasını istedik. Türkiye Müslüman ülkeler arasında NATO'da en güçlü ve kudretli ülke konumundadır. Uluslararası toplantılarda Afganistan'ın ihtiyaçlarını daha fazla dile getirmeli. İki ülke arasında değişik düzeylerde daha fazla görüşme kararı aldık. Türkiye diğer NATO ülkelerinin de olduğu gibi seçimlerin güvenliği için daha fazla rol oynamalı. Kabil'in içindeki yolların asfaltlanması konusunu hızlandırmamız için destek vermelerini, Afganistan'daki Türk okullarının sayısının arttırılmasını, aynı zamanda Pakistan, Afganistan ve Türkiye arasında daha fazla görüşme yapılmasını istiyoruz. Türkiye bu görüşmelere ev sahipliği yapmalı, görüşmelerimiz siyasi söylemlerden öne gitmeli” ifadelerini kullandı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri