Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Afganistan'da Taliban'a yenildik"

02.12.2011 23:48
Yayımlanan istihbarat belgeleri NATO'nun Afganistan'da savaşı kaybettiğini gösterdi.

Afganistan'daki savaş 10'uncu yılına girdi. 2001 yılından bu yana Afganistan'da Taliban ve El Kaide'ye karşı mücadele veren NATO 3 bine yakın kayıp verdi. Bu kadar can kaybına rağmen Afganistan'da Taliban'a karşı verilen savaşın sonucunun parlak olmadığı Almanya ve ABD istihbarat örgütlerinin gizli görüşmelerinde de açıkça görülüyor.

Alman Bild gazetesi, aylar süren çalışmalar sonrasında Almanya'nın Bonn kentindeki Afganistan Konferansı öncesinde askeri gizli anlaşmaları yayımladı. Gizli yazışmalarda Afganistan savaşında gelinin son nokta şu maddeler altında toplanıyor:

KARZAİ İZOLE EDİLECEK

ABD ordusuna ait bir gizli belgeye göre, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Bonn Konferansı'nı kendisi ve ülkesi için bir şans olarak değil, tehdit olarak görüyor. Karzai bu toplantı sonunda kendisinin izole edilerek iktidardan uzaklaştırılacağını belirtiyor.

NATO'ya ait bir gizli belgeye göre, Pakistan ve İran, Afganistan'daki Alman askerlerine saldırı için direnişçilerle işbirliği yapıyor. Belgeye göre, Afganistan'a komşu bu iki ülke direnişçilere eğitimin yanı sıra silah ve para da sağlıyor.

ALMAN SİLAHLARI TALİBAN'IN ELİNDE

Alman ve ABD istihbarat birimlerinin gizli belgelerinde ortak bir düşünce üzerinde birleşiliyor. NATO'nun Afganistan'dan çekildiği gün Taliban bu ülkede iktidarı yeniden ele geçirecek. Belgelere göre şu anda Pakistan'da bulunan Taliban liderleri, çekilme sonrasında Afganistan'a dönmek için hazırlık içindeler. Alman ordusuna ait bir gizli belgede, Almanya yapımı silahlar Taliban'ın eline düştü. Alman makinalı tüfeği G36 sadece bu silahlardan biri.

Yine ABD istihbaratına ait bir gizli belgede, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin Taliban ve diğer üst düzey teröristlerle doğrudan bağlantısı olduğunu ABD'li senatör John McCain'e açıkca söylediği ifade ediliyor. Zerdari, McCain'e şu sözleri söylüyor: "Bütün istihbarat örgütlerinin bu tür örgütlerle bağlantıları var."

Alman istihbarat örgütü BND'nin gizli bir belgesinde, Alman ordusunun suça karışmış kişilerle işbirliği yapmaktan çekinmedikleri belirtilerek örnek veriliyor. Afganistan'ın kuzeyinde büyük bir nüfuzu bulunan emniyet müdürü Davut Davut geçtiğimiz mayıs ayında öldürülene kadar, Alman ordusunun önemli bir müttefiki olarak çalışıyordu. Davut'un yıllardır bölgedeki uyuşturucu trafiğini bizzat kendisinin yönettiği herkes tarafından biliniyordu.

TÜRKİYE ADINA DAVUTOĞLU KATILACAK

Almanya'nın Bonn kentinde 5 Aralık'ta düzenlenecek Uluslararası Afganistan Konferansı'na Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katılacak. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Konferansa, 90'dan fazla ülkenin yanısıra Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, AGİT, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve Dünya Bankası gibi uluslararası örgütlerden temsilciler de davet edildi.

Bu haber toplam 7494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri