Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Afganistan RESMEN batak

21.03.2012 09:32
Geçtiğimiz Cuma günü 12 askerimizin helikopter kazasında şehit olması, NATO'nun Afganistan'daki varlığının bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

12 askerimizin helikopter kazasında şehit olması, NATO'nun Afganistan'daki varlığının bir kez daha sorgulanmasına neden oldu. Akit'ten Ertuğrul Cesur'un haberine göre, Taliban'ın 1996'dan itibaren büyük oranda kontrolü sağladığı ülkeyi, 11 Eylül olayı bahanesiyle sözde El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i yakalamak için işgal eden ve yeniden savaşa sürükleyen ABD, emperyalist planlarına NATO ülkelerini de dahil etti. 11 yıldır süren işgalde on binlerce masum Afganlı sivilin yanı sıra yaklaşık 3 bin NATO askeri de yaşamını yitirdi.

ISAF GÖREVİ ORTADA KALDI

ABD ve İngiltere Afganistan'ın işgaline 7 Ekim 2001'de başladılar. 2002'de Amerikan ve İngiliz askerleri Kuzey İttifak'ı ile iç savaşa müdahil oldular. Bu arada BM Güvenlik Konseyi, başkent Kabil ve çevresinde güvenliği sağlamak ve Hamit Karzai yönetimindeki yeni hükümete destek olmak amacıyla ilk komutası İngiltere'ye verilen ISAF 20 Aralık 2001 tarihinde Afganistan'da göreve başlamıştı. ISAF İngiltere'nin komutası altında 21 ülkeden yaklaşık 5000 askerle işe başladı. Bu çok uluslu barış gücünde Türkiye komutayı Haziran 2002'de İngiltere'den devraldı. Türkiye'nin altı aylık olmak üzere üstlendiği ISAF komutası, kime devredileceği konusundaki tartışmaların uzaması nedeniyle ancak sekiz ay sonra son bulabildi. ISAF içerisindeki ülkeler komutaya sahip olma konusunda çekinik davranmışlardı.

ABD SÜREKLİ YAN ÇİZDİ

Avrupa ülkeleri ve ABD, Türkiye'nin komutanlığı süresince birliklerini Afganistan'dan çekmeyeceklerine dair güvence vermiş olmalarına rağmen, Belçika ve Portekiz birliklerini buradan çekti. Türkiye'ye 228 milyon dolarlık yardımın verilmesi yönündeki karar da ABD kongresinden geç çıkarıldı. Ayrıca Türkiye'nin ISAF'taki görev alanının genişletilmeyeceğine dair garanti verilmesine rağmen ABD kongresinden bu hususta aksi kararlar çıkmıştı. Bu durum karşısında Türkiye'nin komutayı alma konusundaki endişeleri haklı çıkmış oldu. ISAF komutalığının bir sorun haline gelmesinin ardından Türkiye'den görevi devralan Almanya - Hollanda kendilerinden sonra komutanlığı NATO'nun üstenmesi teklifinde bulundu.

LADİN'İN AKIBETİ

Bu konuda üyeler arasında uzlaşmaya varılmasının ardından 11 Ağustos 2003'te komutayı NATO devraldı. ISAF komutalığı NATO'nun kendi coğrafyası dışında üstlendiği ilk operasyondu. Türkiye NATO kontrolünde olan ISAF komutasını 2004'te tekrar aldı ve Ağustos 2005'te İtalyanlara teslim etti. Bu arada Afganistan işgalinin asıl nedeni olan Usame Bin Ladin'in Afganistan'ın kıt şartlarına rağmen NATO güçleri tarafından bir türlü bulunamamış olması, dünya kamuoyunda Amerika'nın niyetlerinin sorgulanmasına neden oldu. Sonunda işgalin başlamasından 10 yıl ABD Başkanı Barak Obama sürpriz bir şekilde Mayıs 2011'de Usame Bin Lain'inin Pakistan'da bir çatışmada ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı. Ancak Obama'nın açıklamalarına rağmen Ladin'in ne zaman yakalandığı ve öldürüldüğü ile ilgili tartışmalar bitmedi.

AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLME TARİHİ NE ZAMAN

NATO üyelerinin büyük bölümünün Afganistan'a asker sevki konusunda isteksiz olması nedeniyle ittifak 2010'daki Lizbon zirvesinde 2014'ten sonra güvenlik görevlerini Afgan güçlerine devretmeyi kararlaştırmıştı. Bu doğrultuda Obama geçtiğimiz yıl Afganistan'dan çekileceklerinin sinyalini verdi. Son olarak geçtiğimiz Şubat ayında da Amerikan Savunma Bakanı Leon Panetta, Afganistan'da muharebe faaliyetlerini, ülkeden çekilmek için belirledikleri tarihten bir yıl önce, 2013 yılı içinde sonlandırmayı hedeflediklerini söyledi. Ancak 11 yıllık işgalin ardından Kabil'deki Karzai yönetiminin otoriteyi sağlayacağına dair en ufak bir umut görülmüyor. Geçtiğimiz günlerde Amerikan askerlerinin Kur'an yakma skandalına Afgan halkının gösterdiği tepki NATO'nun işgal gücü olduğunu açıkça ortaya koydu.

135 BİN YABANCI ASKER BULUNUYOR

NATO bünyesindeki ISAF hareketinin sorumluluk sahası başlangıçta sadece Afganistan'ın başkenti Kabil ve çevresi ile sınırlıydı. BM Güvenlik Konseyi'nin 18 Ekim 2003 tarihli ve 1510 sayılı kararı ile tüm Afganistan'ı kapsayacak şekilde genişletildi. Bugün Afganistan'ın tamamında ISAF harekatı kapsamında altı bölge komutanlığı bulunuyor. ISAF bünyesinde 50 ülkeden yaklaşık 135 bin yabancı asker görev yapıyor. Bunların yaklaşık 100 bini Amerikan askeri. Muharip görevi olmayan Türkiye'nin ise bin 750 askeri var. Şuana kadar Koalisyon güçlerinde yaşamını yitiren asker sayısı 2 bin 915. Bunların bin 910'unu Amerikan askerleri oluşturuyor.

11 YILLIK BİLANÇO: 40 BİN SİVİL ÖLÜ

Ölen Afganlı sivil ve asker sayısı ise tam olarak bilinmiyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre sadece 2009 – 2011 yılları arasında ölen sivil Afganlı sayısı 8 binin üzerinde. 11 yıllık sivil kaybın ise 40 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

AFYON ÜSSÜ OLDU

İşgalin diğer bir yüzü ise dünya uyuşturucu ticaretinde Afganistan'ın rolü ile ilgili. Taliban 2000'de iktidarı ele geçirdiğinde afyon üretimine yasak getirmişti. Bu da Paeştun Mafyası'nın afyon üretiminde yüzde 90'a varan bir düşüşe sebep oldu. 2001'de Amerikan işgaliyle afyon üretiminde gözle görülür bir artış yaşandı. 2005'te, Afganistan tekrar dünyanın 1 numaralı afyon üreticisi konumuna geldi ve dünyadaki üretilen afyonun yüzde 90'ını üretip ve birçoğunu da işleyerek eroin haline getiriyor ve Avrupa ve Rusya'ya satıyordu. Uyuşturucu satışındaki artışın nedeni uyuşturucu tacirlerinin Karzai hükümetinde üst düzey görev almalarıydı. BM Uyuşturucu ve Suçlar Ofisi'nin (UNODC) tahminlerine göre Afganistan'da GSMH'nın yüzde 52'si uyuşturucu ticaretinden sağlanıyor. Bu da yıllık 2,7 milyar dolar yapıyor.

 

Bu haber toplam 2188 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri