Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Afganistan'da Taliban'ın yerine IŞİD

17.03.2015 17:02
Irak ve Suriye'yi kan gölüne çeviren IŞİD'in yeni hedefinin Afganistan olduğu ve bu hedefine yaklaştığı öne sürülüyor. Bu yılın başında bazı militan grupların Bağdadi'ye bağlılık yemini ettiği iddia edilmişti.

2015'in ilk aylarından beri Afganistan'da Taliban'dan doğan boşluğu doldurmak için harekete geçtiği iddia edilen Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) bu hedefine oldukça yaklaştığı belirtiliyor. Ocak 2015'te ülkedeki bazı militanların IŞİD'in lideri Bağdadi'ye bağlılık yemini ettiği iddia etmiş, bu iddiaların ardından Afgan ve ABD'li yetkililer örgütün Afganistan'da yandaş toplamak için çalışmalar yürüttüğü bilgisini doğrulamıştı.

Bölgeden gelen son raporlara göre, IŞİD'in Afganistan'daki varlığı her geçen gün artıyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) Afganistan temsilcisi, IŞİD'in Afganistan'daki küçük terör gruplarını tek çatı altında birleştirerek bölgedeki etkinliğini artırmak için çaba sarf ettiğini belirtti.

"IŞİD'İN YENİ DURAĞI OLABİLİR"

Kuzey Afganistan'daki IŞİD faaliyetleri ile ilgili gelen raporların ciddiye alınması gerektiğini belirten Rusya'nın BM temsilcisi Vladimir Safronkov ise AP'ye yaptığı açıklamada Orta Asya'daki eski SSCB üyesi ülkelerin IŞİD'in yeni durağı olabileceği uyarısında bulundu.

Bu durumun bölgeyi tehdit ettiğini ve Afganistan'daki istikrar ortamını ortadan kaldırabileceğini belirten Safronkov, BM Güvenlik Konseyi'nin bu konu hakkında acilen adım atması çağrısında bulundu.

PLANLARINI ETKİLEYEBİLİR

Afganistan'da yaşanan bu gelişmelerin ülkede yaklaşık 10 bin askeri bulunan ve 2015'in sonunda bu sayıyı 5 bin 500'e indirmeyi planlayan ABD'nin planlarını ertelemesine de sebep olabileceği düşünülüyor.

Bu haber toplam 1770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri