Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Afyonkarahisar'da 150 bin bomba patladı

11.09.2012 09:59
Emniyet'in bomba uzmanları, 2.5 ton ağırlığında toplam 150 bin bombanın patladığını belirledi.

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposundaki patlamanın ardından Emniyet'in bomba uzmanları ilk incelemesini tamamladı. Öncelikli olarak sabotaj ihtimalini mercek altına alan Emniyet, herhangi bir sabotaj izine rastlamadı. Şehit ve yaralı askerlerin kimlikleri üzerinde de detaylı bir inceleme yapan Emniyet, hiçbirinde örgütsel bir bağ bulmadı.

KUMRULAR'IN 100 KATI

Gazete Habertürk'ten Bedirhan Özyiğit'in haberine göre, Emniyet uzmanları, depoda bulunan 2.5 ton ağırlığında toplam 150 bin bombanın patladığını saptadı. Afyonkarahisar'daki patlamanın Ankara'nın Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı ve Kumrular Sokak'ta meydana gelen patlamalardan 100 kat daha şiddetli olduğu ortaya çıktı.

"ÖRGÜTSEL BAĞ" YOK

Sabotaj ve suikast şüphesini de göz önünde bulunduran uzmanlar, bu yönde bir emareye rastlamadı. Emniyet uzmanları, sabotaj olasılığını değerlendirirken, patlamada şehit olan 25 asker ile yaralıların geçmiş yaşantılarını da mercek altına aldı. Askerlerin ve ailelerinin hiçbirinde "örgüt bağı" şüphesini doğuracak bir durum ile karşılaşılmadı. Bölgede araştırmalarını derinleştiren bomba imha uzmanları, bulunan parçalar arasında uzaktan kumanda ya da cep telefonu ile uzaktan patlama şüphesine neden olacak bir bulguya da rastlanmadığını vurguladı.

 

105'LİK TOPLAR PATLADI

Patlama sırasında depoda el bombalarının yanı sıra 105 milimetrelik obüs toplarının da infilak ettiği ortaya çıktı. Patlamanın etkisiyle 67 obüs topunun etrafa saçıldığı belirlendi. Uzmanlar, Susurluk'tan Afyonkarahisar'a nakli yapılan tüm mühimmatın kayıtlarda bulunduğunu da kesinleştirdi.

FÜNYELER ÜZERİNDEYDİ

Bomba uzmanı ekip, patlamanın fünyelerin el bombalarına takılı olmasından kaynaklandığını saptadı. Depoda el bombaları ile obüs toplarının birlikte istiflendiği, taşıma sırasında bombaların fünye ve tapalarının üzerinde olduğu belirlendi. Raporda ayrıca depoda Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yapımı MK-2, Alman yapımı DM 26 ve DM 41 ile Amerikan yapımı MOT 44'ten oluşan yaklaşık 180 bin adet el bombasının bulunduğu tespit edildi.

ASKERLER DEPO İÇERİSİNDEYDİ

Genelkurmay Başkanlığı'nın cumartesi günü yaptığı açıklamada, şehit olan kısa dönem 15 askerin patlama sırasında deponun dışında bulunduğu vurgulanmıştı. Ancak şehitlerin naaşlarının parçalanmış olmasını dikkate alan emniyet uzmanları, cenazesi toprağa verilen Onbaşı Emre Yıldırım'ın dışındaki 24 şehidin patlama anında deponun içerisinde bulunduğu görüşünde.

Bu haber toplam 1662 defa okunmuştur
meraklısına,akıl vereyim,bombalara takılmayın
hursit dilaver
gene gıcıklık etmeyeyim ama 280.000 el bombası ne demek..hemi de susurlukta..hadi savaş için dyelim.bunlar türkiyeye dağılmiş olmalı, kars,maraş,edirne,izmir falan,düşmana karşı..susuruktan gelen deniliyor. susurluk muhimmat deposu mu.nerden oldu bu.yoksa 3-4 sene önce bütün türkiyeden toplanıp ta sivil kamyonlarla ankaraya getirilecek yakalayın diye ihbar edilen ama bir kamyonu yakalanan el bombaları hikayesi olmasın bu sakın..hani şu ERGENEKONTRİK OLAY...kimse kafa yormadı nedense bu işe.yoksa hımmm mı dediler. yani ergenekon,yavaş yavaş bitlenmeye başlayınca,ilerde cumbaba seçimi varken ve davalar sulanmaya başlayınca,terör arttırılınca,(galiba Apodan istenen yardım gerçekleşiyor)..bunlar allah ne verdiyse tayyip beye vurma modunmdalar. medyaya bakın,seçimi CHPye vermek için nasıl takla atma yarışı yapıyor.hele NTV mesela..CHP borazanı olmuş, ERGENEKON SULANINCA BUNLAR HEMEN POSTAL CİLALAMAYA HAZIR HALE GELİYORLAR YAHU..ey AKP..devran dönüyor bak.
11 Eylül 2012 Salı 22:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri