Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ağaçları bile kökten söktüler

26 Ocak 2009 / 19:22
Gazze'de neler oldu tam bilemedik. Oraya ulaşan NTV muhabiri Mete Çubukçu'nun izlenimleri mutlaka okunmalı...

Gazze’de meydana gelen tahayyül ötesi yıkım ise Filistin halkını çaresiz bırakmış. Filistin halkı her şeye rağmen ayakta, ama yorgun, şaşkın ve Hamas ile Fetih arasındaki bölünmüşlükten bıkkın.

50 bin kişinin evsiz kaldığı, 10 şiddetinde bir deprem sonrasını andıran Gazze’de sadece insanlar öldürülmekle kalmamış, Filistinlilerin yaşam, varoluş alanları da yerle bir edilmiş.

AĞAÇLAR BİLE KÖKTEN SÖKÜLMÜŞ

Tüm tarım alanları, portakal, zeytin bahçeleri, büyük, küçük baş hayvanlar, fabrikalar, yani Filistinlilerin hayatlarını devam ettirtmek için ihtiyaçları olan herşey, kökünden sökülmüş, toprağa gömülmüş. Ağaçların sökülmesi ise geleceği yok etmekle eş anlamlı burada. Filistinliler için ağaç, kök salmak, toprağa sahip çıkmak anlamına geliyor.

BİLİNÇLİ BİR YOK ETME PLANI

İsrail saldırısında her şey planlanmış; kasıtlı ve bilinçli bir yok etme politikası yürütülmüş. Böylesine bir yıkımın sadece Hamas’ı hedeflemediği Gazze’de dolaşınca çok daha kolay anlaşılıyor. Yoksa, Tel Hawa semtindeki 15 katlı apartmanların gelişi güzel vurulması, en üst katların füzelerle delik deşik edilmesi, balkonlardaki insanların öldürülmesi ya da Cebel Seyit’teki portakal ağaçlarının kökünden sökülmesinin anlamı ne olabilir ki? Abed Rabbo bölgesinin, tek bir bina ayakta kalmayıncaya kadar bombalanması ve her türlü üretim alanının yerle bir edilmesinin Hamas’la ilişkisini anlamak da zor.

HAMAS BAHANE...


Hamas bahanesiyle dümdüz edilen Gazze’de hayatın zorluğu bundan sonra başlayacak. Binlerce binanın yeniden nasıl inşa edileceği, bu yıkımdan nasıl çıkılacağı belli değil. Ambargo nedeniyle, ev yapmak için tek bir torba çimento, tek bir demir parçası yok.

SAVAŞI KİM KAYBETTİ?

İsrail’in, Filistinliler’in Hamas’tan uzaklaşmaları, Hamas’a tepki göstermeleri için düzenlediği bu planlı ve sistematik saldırının amacına ulaştığı söylenemez. Ama İsrail’in Gazze’yi yıkmayı başardığı ortada.

Kaynak:
Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri