Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AĞRI'DA PATLAMA: 28 ASKER YARALANDI

19.10.2012 12:21
Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde, doğalgaz boru hattı yakınlarındaki terör saldırısı ve patlama sebebiyle 28 asker yaralandı.

İlçeye bağlı Türkeli köyü yakınlarında, BOTAŞ'a ait doğalgaz boru hattı civarında devriye görevi yapan askerlere saldırı gerçekleştirildi. Bu sırada isabet alan boru hattında güçlü bir patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre 28 asker yaralandı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Yaralı askerler Eleşkirt ve Ağrı devlet hastaneleri ile Erzurum'daki bir hastaneye kaldırıldı.

Hastanelerin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Patlamanın meydana geldiği boru hattındaki gaz akışının durdurulduğu ve yangının söndürüldüğü belirtildi. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlere yönelik operasyon başlatıldı.

VALİDEN SON AÇIKLAMA: YARALI SAYISI 28

Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan,''Eleşkirt'te askeri aracın geçişi sırasında doğalgaz boru hattında meydana gelen patlamada 28 askerimiz yaralandı'' dedi.

Vali Tekinarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Türkeli köyü yakınlarında BOTAŞ'a ait doğalgaz boru hattında askeri aracın geçişi sırasında patlama meydana geldiğini belirtti.

Tekinarslan, ''Patlamada, bölgede operasyon yürüten güvenlik görevlilerimizden bir kısmı çeşitli yerlerinden yaralandı. Olay bölgesinden ambulanslarımızla en kısa zamanda aldık ve hastaneye sevk ettik'' dedi.

Hastanede ziyaret

Ağrı Devlet Hastanesi'ne de gelen Tekinarslan, yaralı askerlerin sağlık durumu hakkında Ağrı Sağlık Müdürü İsmet Kolomoç ile hastane başhekimi Fatih Selvi'den bilgi aldı. Yaralanan askerlere geçmiş olsun dileklerini ileten Tekinarslan, askerlerle bir süre sohbet etti.

Tekinarslan, hastane çıkışında yaptığı açıklamada da Ağrılıların olay sonrası gösterdiği dayanışmaya teşekkür etti.

Tekinarslan şöyle dedi:

''Patlama sonrası gaz yangınından etkilenen arkadaşlarımız var. Hem doğalgaz boru hattında hem yol güvenliğinin sorumlusu personellerimiz yanık vakasıyla karşı karşıya kaldı. Toplamda 28 askeri personelimiz çeşitli yerlerinden yaralandı. Bunlardan birisi sadece 3'üncü derece yanık teşhisi konularak Erzurum'a sevk edildi.

Diğer askerlerimizin sağlık durumları son derece iyi. Bugün müşahede altında tutulacak olanlar var. Yanık tedavisi yapılan askerimiz var. Bir askerimizin ayak parmağında kırık var, alçıya alındı. Onun dışında herhangi bir sorun yok.''

Tekinarslan, çok ciddi bir felaketin eşiğinden dönüldüğünü belirterek, '' Askerlerimizde bir sıkıntı yok. Bıraksak hemen görev yerlerine giderler '' diye konuştu. 

Bu haber toplam 2030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri