Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ağzında sağlam bir dişi yokmuş

12.04.2013 12:27
Dünyanın en ünlü mumyalarından biri olan ‘buz adam’ Ötzi, her yıl yeni bir sırrını ortaya koyuyor. Yeni araştırmalar, 5.300 yaşındaki mumyanın ağzında ciddi yara ve bozukluklar taşıdığını ortaya koydu. Ötzi’nin azı dişlerinin eksik olduğı, geride kalan di

Inca mumyalarının sırrı çözüldü

 
Bilim insanları, 500 yıl önce Inka uygarlığında yaşayan ve kurban edilerek öldürülen 15 yaşındaki kızın ölümüne ait sırları ortaya çıkarmayı başardı.
 
İlk insanların günümüze ulaşan en iyi örneklerinden birini temsil eden buz adam Ötzi’nin, ölmeden önce ciddi ağız patolojisi (organ ve dokulardaki yaralanma ve bozukluklar) yaşadığı ortaya çıktı.
 
 
Avusturya’nın Tirol bölgesinin güneyindeki Ötztal Alpleri’nde 1991 yılında bulunan ve adını buradan alan Ötzi’nin diş ve ağız sağlığı hakkında iki yıl önce açıklanan bir raporda, buz adamın son derece sağlıksız bir diş yapısına sahip olduğu belirtilmişti.
 
ABD’nin San Diego kentinde düzenlenen mumya çalışmaları konferansında açıklanan bu bulgunun ardından, Avrupalı bilim insanları Ötzi’nin ağız sağlığının sanılandan daha kötü durumda olduğu anlaşıldı.
 
KAYNAK: NTVMSNBC
 
Bu haber toplam 2324 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri