Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'ABD, Ahmedinejad'ı şeytanlaştırıyor'

18.03.2009 13:38
Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Miguel d'Escoto Brockmann, ABD'nin İran'ı "şeytanlaştırdığını" söyledi.
Açıksözlü ifadeler kullanmasıyla bilinen Brockmann, ABD'yi İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı "şeytanlaştırmakla" suçladığı açıklamasında Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama kararı alan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni de eleştirdi. Solcu görüşleriyle bilinen Nikaragualı bir Katolik rahip olan Miguel d'Escoto Brockmann ayrıca İsrail'in Filistinlilere uyguladıkları hakkında "ne kadar çok düşünürse o kadar çok ırkçılığı düşünmeye meylettiğini" dile getirdi.
New York'ta düzenlenen geniş kapsamlı bir basın toplantısında konuşan BM Genel Kurul Başkanı Brockmann, açıklamalarıyla bölücülük yapmadığını veya kendi gündeminin reklamını yapmadığını; aksine 192 üyeli BM Genel Kurul'un başkanı olarak barışı teşvik görevini yerine getirdiğini kaydetti.


İran'ın başkenti Tahran'a da uğradığı 3 haftalık dünya turu hakkında gazetecilere bilgi veren Brockmann, burada katıldığı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesinde komşu ülkelerin, Afgan mültecilerin acılarının azaltılması konusunda İran'a gösterdiği destek ve saygının kendisini şok ettiğini dile getirdi. Brockmann, "Burada gördüğümüzün tutumun tam zıddını orada görmek müthiş bir deneyimdi." diye konuştu.


BM Genel Kurul Başkanı ardından şöyle ekledi: "Dünyanın bize ait olan kısmında Ahmedinejad'ın şeytanlaştırıldığı konusunda kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyorum. ABD, insanları sonsuza kadar şeytanlaştırma ve en kötü diktatörleri azizlik mertebesine yükseltme işi yapıyor." Brockmann, buna örnek olarak da Filipinler'den Ferdinand Marcos, Nikaragua'dan Anastasio Samoza ve Şili'den Augusto Pinochet'i örnek gösterdi.


Ahmedinejad'ın, İsrail'in haritan silinmesine yönelik sözlerini onaylayıp onaylamadığını sorulması üzerine ise Brockman, "Eğer bunu söylediyse bu çok acı." dedi ve hemen ardından şöyle ekledi: "Bu tür sözler öldürmüyor, izlenmesi gereken hareketlerdir."


Açıklamasında ayrıca İsrail'den ve Yahudilerden nefret etmediğini vurgulayan BM Genel Kurul Başkanı, Yahudilerin en çok sevdiği insanlar listesinde üst sıralarda bulunduğunu dile getirdi.


Miguel d'Escoto Brockmann 1980'li yıllarda Fidel Castro ve Sovyetler Birliği ile ittifak kuran Sandinistas yönetimi döneminde dışişleri bakanlığı görevinde bulunmuştu. Geçtiğimiz Eylül ayında BM Genel Kurul Başkanlığı'na gelen Brockmann, ABD ve İsrail'e yönelik sert eleştirileriyle biliniyor.


Açıklamasında Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama kararı veren UCM'yi de eleştiren Miguel d'Escoto Brockmann, ABD eski Başkanı George Bush'un 2003 yılında BM Güvenlik Konseyi'nin onayı olmadan Irak'a girdiğini ve o zamandan beri Sudan yönetiminin Darfur'da soykırım işlemekle suçladığını hatırlattı. Brockmann, "ABD, Güvenlik Konseyi'ne karşı sert dil kullanmaya cüret ediyor ve 'ya bana yapmak istediğim saldırı için yeşil ışık verirsin ya da seni hükümsüz, geçersiz ilan ederim diyor." dedi.


UCM'nin Beşir hakkındaki tutuklama kararının "talihsiz ve esef verici" olduğunu; çünkü Arap Birliği ve Afrika Birliği'nin Güvenlik Konseyi'nden Darfur'daki devam eden barış çabaları için bir yıl ertelemesini istediğini kaydetti.


Ancak UCM'nin kararına karşı konuşmasının kendisinin rolü olmadığı söylenmesi üzerine ise BM Genel Kurul Başkanı, Darfur'da soykırım meselesinin ilk kez Bush tarafından gündeme getirildiğini hatırlattı. Brockman, ardından şu ifadeleri kullandı: "Bu size bir şeyler anlatmalı. Al Capone'un polisi arayarak birisinin marketten süt çaldığını ihbar ettiğini hayal edebiliyor musunuz?"
Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri