Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad: BM temeli adalet olmalı

10 Şubat 2009 / 17:25
Ahmedinejad, İran İslam Devrimi'nin 30. yıl dönümü törenlerinde, ABD ile müzakereler,BM, kitle imha silahları hakkında konuştu.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "halkın güçlü iradesi ve direnişi sayesinde düşmanların tehditlerinin boşa çıkarıldığını" söyledi.
Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'a karşı değişim söylemlerine ilişkin olarak, "Gerçek değişikliği olumlu karşılayacağız. İran halkı adil ve karşılıklı saygı esasına dayalı müzakerelere hazırdır" ifadesini kullandı. Diğer yandan ABD Başkanı Barack H. Obama, ABD'nin İran'la görüşmek için fırsat kolladığını ve önümüzdeki aylarda yüz yüze görüşmeyi sağlayacak koşullar oluşturmayı umduğunu söyledi.

"Obama'dan, eski Başkan Bush'un hatalarını tekrar etmemesini" isteyen Ahmedinejad, ABD'nin Orta Doğu politikasını da değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Batı ve ABD'nin terörizmle mücadelesine ilişkin olarak Ahmedinejad, "İran halkı, 30 yıldır terörizmle mücadele ediyor. Gerçekten terörizmle mücadele etmek istiyorsanız, terörizmin en büyük kurbanı olan İran halkıyla işbirliği yapın ki terörizm ortadan kalksın" diye konuştu.

Ahmedinejad, dünyada gerçek anlamda güvenlik sağlanması için de BM'nin temel yapısının değiştirilerek, adalet üzerine yeniden bina edilmesi gerektiğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, ülkesine yönelik olası askeri saldırı tehditleriyle ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Afganistan ve Irak'tan sonra sıranın İran'a geleceğini söylediler. İran'a karşı tehdit dilini kullandılar. Her gün savaştan bahsettiler, İran'ın teslim olmasını istediler. Artık tehdit gölgesi sonsuza kadar İran milletinin üzerinden kalktı. İran halkı, güçlü iradesi ve direnişi sayesinde düşmanların tüm tehditlerini boşa çıkardı."

İran'ın gerçek bir güce dönüştüğünü savunan Ahmedinejad, "Bölge ülkeleri başta olmak üzere tüm milletlerin dostu ve kardeşi olduklarını" sözlerine ekledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri