Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 yıl tek varil satmadan ülkeyi idare ederiz

11.04.2012 09:41
Ahmedinejad, petrol ihraç etmeden bile ülkenin idare edilebilecek durumda olduğunu söyledi.

Devlet televizyonunun haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yurt gezileri kapsamında gittiği Hürmüzgan eyaletinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkesine yönelik yaptırımları etkisiz kılacaklarını bildirdi.

3 YIL TEK VARİL SATMASAK BİLE OLUR

Ahmedinejad, 'Onlar, petrolümüze ambargo uygulamak istiyorlar. Ancak onlara söylemeliyim ki üç yıl tek bir varil bile petrol satmadan ülkeyi iyi idare edecek kadar döviz rezervimiz var ' ifadelerini kullandı.

Zulüm ve zorbalığa karşı mücadele edeceklerini ve her alandaki haklarını koruyacaklarını belirten Ahmedinejad, düşmanların tüm komplolarını boşa çıkaracaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, daha önceki açıklamalarında da petrol geliri olmadan dahi ülkeyi yönetebileceklerini vurgulamıştı.

AB ülkeleri, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere İran'dan ham petrol alımını yasaklama kararı almıştı.

AB'den kararını gözden geçirmesini isteyen, ancak bir sonuç alamayan İran, İngiltere, Fransa veYunanistan'a olan ham petrol ihracatını durdurmuştu.

Toplam ham petrol ihracatının yüzde 18'ini AB ülkelerine gerçekleştiren İran, bu açığın başka ülkelerle kapatılacağını bildirmişti.

Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri