Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad'dan ABD'ye Mesaj

06 Şubat 2009 / 13:00
Ahmedinejad, "karşılıklı saygı esasına dayalı eşit ve adil şartlarda ABD ile müzakerelere hazır olduklarını" bildirdi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "ABD ile müzakerelere hazır olduklarını ancak bu durumun karşılıklı saygı esasına dayalı eşit ve adil şartlarda gerçekleşebileceğini " bildirdi.

Ahmedinejad, İsviçre'nin yeni Tahran Büyükelçisi Livia Leu Agosti'nin güven mektubunu kabulde yaptığı konuşmada İran-ABD ve İran-İsviçre ilişkilerine değindi.

Ahmedinejad, "İran, yeni ABD yönetiminin gerçek ve ciddi anlamdaki değişim politikalarına olumlu cevap vermeye ve dünyanın temel meselelerine, saygı esasına dayalı adil çözümler bulmaya hazır" dedi.

"Washington yönetiminin son 30 yılda İran karşısında yer aldığını ve bazı Avrupa ülkelerinin de gözü kapalı ABD'yi takip ettiğini" belirten Ahmedinejad, "Dünya meselelerinde güç dilini kullanmak çözüm değil. Onlar, İran halkının hak ve hukukunu kabul etmeliler" ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, Tahran-Bern ilişkilerinin gelişmekte olduğunu da belirtti ve İsviçre'ye kadar ulaştırılması planlanan İran doğal gazında ilgili tüm tarafların karlı çıkacağını söyledi.

İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği, ABD'nin İran'daki menfaatlerini temsil ve koruma görevini de yürütüyor. İran ve ABD arasında 1980'den beri diplomatik ilişki bulunmuyor.
Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri