Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmedinejad'dan Obama'ya cevap

28 Ocak 2009 / 12:45
Ahmedinecad, ABD Başkanı Obama'nın açıkladığı politika değişiminde "ciddi" olması halinde, memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.
İran'ın batısındaki Kirmanşah bölgesinde konuşan Ahmedinecad, "(Obama tarafından) dile getirilen değişiklikler, gerçekten ciddi ve esas ise, bunları memnunlukla karşılarız. Ancak bu sadece bir söylem değişikliği veya bir taktikse, hiçbir şey değişmez" dedi.

ABD Başkanı Obama, hafta başında yaptığı konuşmada, İran gibi ülkelerin yumruklarını açmaya görüllü olması halinde ABD'nin de bu ülkelere elini açacağını ifade etmişti.

Ahmedinecad, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında "Obama'nın konuşmalarını ve hareketleri dikkatli bir şekilde takip edip (değişiklik için) sabırla bekleyeceğiz" dedi.

İran Cumhurbaşkanı daha önce yaptığı açıklamada, yeni olumlu gelişmelerin, ABD'nin İran halkına saygı duyması halinde, 30 yıllık bir aranın ardından yeniden ikili ilişkilerin kurulmasına sebep olabileceğini belirtmişti.

Ahmedinecad ayrıca, "Yeni ABD yönetimin yapması gereken ilk iş kibirli yaklaşımını değiştirmek ve diğer ulusları üçüncü sınıf hatta dördüncü sınıf halk olarak görmeyi bırakmak olmalıdır" dedi.
Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri