Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu-SP gizli görüşmesi

09.02.2012 15:28
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, evinde ağırladığı Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Temel Karamollaoğlu ile yaklaşık 2 saat özel görüşme yaptı.
Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, geçtiğimiz ay Şam'da Beşşar Esed'i ziyaret ederek yaklaşık 1 saat görüşmüş ve "Türkiye ile Suriye halkları kardeştir. Peygamberimiz bir, kitabımız bir, kıblemiz bir" diyerek Esed'e açık destek vermişti. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak'ın, Milli Görüş Lideri rahmetli Necmettin Erbakan'ın 'İslam Birliği projesi'ni miras bilerek önce nükleer program nedeniyle köşeye sıkıştırılmaya çalışılan İran yönetimini ardından halka yönelik katliamı nedeniyle üzerinde yaptırımlar uygulanan Şam'ı ziyaret etmesi, "Necmettin Erbakan'ın popülaritesi" nedeniyle Ortadoğu'da önemli ve anlamlı bulunuyor. Öyle ki Kamalak'ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed tarafından kapıda karşılanıp yine kapıya kadar uğurlaması ve İran'da da benzeri muhabbetle karşılanması ender görülebilen bir durum olarak biliniyor.
 
Saadet Partisi'nin AK Parti'nin Ortadoğu politikalarını eleştirerek aksi yönde hareket etmesi Hükümeti iç siyasette de sıkıntıya sokuyor. İç siyasette AK Parti ile paralel bulunup dış siyasette taban tabana zıt politika yürüten tek parti Saadet Partisi. Saadet Partisi'nin Suriye politikasının yarattığı sıkıntının doğrudan muhatabı ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Partinin genel başkanı Kamalak başta olmak üzere üst düzey yöneticilerinin Suriye konusunda tam anlamıyla fikir sahibi olmadıklarını düşünen Davutoğlu, son güne kadar Suriye yönetimi ve muhaliflerle yürütülen görüşmeleri ve Suriye'de olan bitenleri dün akşam evinde ağırladığı Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Temel Karamollaoğlu'na aktararak 'hatadan dönülmesini' istedi.
 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun daveti üzerine gerçekleşen ve yaklaşık 2 saat süren görüşmede Saadet Partisi'nin amacı da soruldu. Rotahaber muhabiri, ağırlıklı olarak Davutoğlu'nun bilgilendirmesiyle geçen görüşmede Temel Karamollaoğlu'nun, partinin genel vurgusu olan "ABD ve İsrail'in İslam coğrafyasında kargaşa meydana getirmek istediği, Milli Görüş olarak bu tuzağa düşmeyeceklerini" söylediği bilgisine ulaştı.
 
Temel Karamollaoğlu'nun Bakan Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin içeriğini parti üst yönetimine aktarması bekleniyor.
 
Bu haber toplam 4980 defa okunmuştur
demir
hakan
SP suriye yönetimine neden destek versin. destek veren bir parti giderde suriye konsolosluğu ve elçiliği önünde protesto yapar mı? sp den hariç şuana kadar başka kim protesto etti suriyeyi...
09 Şubat 2012 Perşembe 17:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri